Kina distancohet nga komentet e ambasadorit që vunë në dyshim pavarësinë e disa vendeve ish-sovjetike

Kina është distancuar nga komentet e një prej të dërguarve të saj, i cili vuri në dyshim sovranitetin e Ukrainës dhe vendeve të tjera ish-sovjetike.

Komentet e ambasadorit të Parisit Lu Shaye javën e kaluar shkaktuan zemërim të gjerë, duke çuar në thirrjet ndaj Pekinit për t’u sqaruar.

Të hënën, Ministria e Jashtme e Kinës tha se respekton pavarësinë e të gjitha republikave post-sovjetike.

Kina është një aleat kryesor i Rusisë dhe nuk e ka dënuar pushtimin e Ukrainës.

Ajo e sheh veten si një lojtar kryesor në përpjekjet për të sjellë paqen në Ukrainë, por është bërë një partner tregtar gjithnjë e më i rëndësishëm për Rusinë mes sanksioneve perëndimore të shkaktuara nga pushtimi dhe shumë në Perëndim dyshojnë për paanshmërinë e saj për këtë çështje.

Në një intervistë për rrjetin francez LCI javën e kaluar, ambasadori Lu u pyet për pikëpamjen e Kinës për statusin e Krimesë, të cilën Rusia e aneksoi në vitin 2014.

Intervistuesi argumentoi se sipas ligjit ndërkombëtar rajoni ishte pjesë e Ukrainës.

Lu u përgjigj duke sugjeruar se çështja nuk ishte e qartë dhe se vende të tilla si Ukraina nuk mund të mbështeteshin në ligjin ndërkombëtar për të mbrojtur sovranitetin e tyre.

“Edhe këto vende ish-sovjetike nuk kanë një status efektiv sipas ligjit ndërkombëtar, sepse nuk ka asnjë marrëveshje ndërkombëtare sipas ligjit ndërkombëtar për të konkretizuar statusin e tyre si vende sovrane”, tha ai.

Presidenti Putin ka sfiduar shpesh pavarësinë e Ukrainës. Në një fjalim disa ditë përpara fillimit të pushtimit të Rusisë vitin e kaluar, ai mohoi se Ukraina ishte ndonjë “shtet i vërtetë” dhe tha se vendi ishte një pjesë integrale e historisë dhe kulturës ruse.

Të hënën, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme kineze Mao Ning hodhi poshtë qëndrimin e Lu, duke thënë se Pekini respekton sovranitetin, pavarësinë dhe integritetin territorial të të gjitha vendeve dhe mbështet qëllimet dhe parimet e Kartës së Kombeve të Bashkuara.

Kategoritë
BotaLajme