Kina ndalon mijëra vendas dhe të huaj të largohen nga vendi

Qeveria kineze po ndalon gjithnjë e më shumë njerëzit, përfshirë drejtuesit e huaj, të largohen nga vendi, sipas një raporti për të drejtat e njeriut, shkruan The Guardian.

Kjo vjen pasi tensionet Kinë-SHBA janë rritur mbi mosmarrëveshjet tregtare dhe sigurie dhe bie ndesh me mesazhin e Kinës se po hapet ndaj investimeve dhe udhëtimeve jashtë shtetit pas izolimit të kufizimeve të saj Covid.

Grupet e bizneseve të huaja kanë shprehur shqetësimin për trendin, duke e quajtur atë një mesazh tronditës pasi autoritetet thonë se vendi është i hapur për biznes pas tre vitesh kufizime të rrepta Covid-19.

“Që kur Xi Jinping mori pushtetin në vitin 2012, Kina ka zgjeruar peizazhin ligjor për ndalimet jashtë vendit dhe i ka përdorur gjithnjë e më shumë ato, ndonjëherë jashtë justifikimit ligjor”, thuhet në raportin e Safeguard Defenders.

Grupi vlerëson se “dhjetëra mijëra” shtetas kinezë janë të ndaluar të largohen. Ai citon gjithashtu një studim të vitit  2022 që zbuloi 128 raste të të huajve që u ndaluan daljet midis 1995 dhe 2019, duke përfshirë 29 amerikanë dhe 44 kanadezë.

Kategoritë
BotaLajme