Kina ndëshkon dhjetëra zyrtarë për “rreptësi të pamjaftueshme në parandalimin e Covid-19”

Dhjetëra zyrtarë janë dënuar për shpërthimin e COVID-19 në qytetin e Xi’an, i cili është në shtetrrethim.

Inspektoriati Qendror për Disiplinën njoftoi se 26 zyrtarë të Partisë Komuniste kanë marrë qortim për “rreptësi të pamjaftueshme në parandalimin dhe kontrollin e shpërthimit të infektimeve me korona”.

Deklarata thoshte se inspektimet kishin zbuluar se kishte pasur një qasje të dobët ndaj testimit dhe një përgjigje të pakoordinuar që pengonte gjurmimin e kontakteve në Xi’an. Autoritetet duhej të shtrëngonin “çështjet burokratike në punën e kontrollit të sëmundjeve, të tilla si shmangia e përgjegjësisë, mosmarrja e masave, kalimi i borxhit dhe trajtimi i gjërave në mënyrë negative”, tha një zyrtar i disiplinës së Partisë.

Zyrtarët kinezë, të cilët mendohet se kanë dështuar në kontrollin e virusit në rajonin e tyre, shkarkohen ose qortohen rregullisht, shkruan France 24.

Një sekretar partie në Mongolinë e Brendshme u shkarkua pasi zona e tij u godit nga disa raste në tetor, ndërsa kreu i komisionit shëndetësor të qytetit Zhengzhou u shkarkua në gusht pas rasteve të kësaj vere.

Kina, ku koronavirusi u zbulua për herë të parë në fund të vitit 2019, është në gatishmëri të lartë për infeksione të reja ndërsa përgatitet të mbajë Lojërat Olimpike Dimërore në shkurt në kryeqytetin Pekin.

Kombi më i populluar në botë ka reduktuar rastet në minimum falë një strategjie zero-Covid të kufizimeve të rrepta kufitare, karantinave të gjata dhe bllokimeve të synuara.

Por rastet janë shtuar në javët e fundit me Xi’an, ku i është kërkuar 13 milion banorëve të qëndrojnë në shtëpi nga e enjtja, duke mbyllur bizneset dhe duke nisur disa raunde testimesh masive. Xi’an raportoi 49 raste të reja të premten, duke e çuar shpërthimin total në më shumë se 250 javët e fundit.

Sipas rregullave të bllokimit, që nga e enjtja, të gjitha familjet në Xi’an janë lejuar të dërgojnë vetëm një anëtar jashtë çdo dy ditë për të blerë gjërat e nevojshme.

Kategoritë
BotaLajme