Kishte sëmundjen e Parkinsonit kur ishte vetëm 12 vjeç, pas 21 vitesh u trajtua dhe e mundi sëmundjen

Enes Kaycı, i cili u sëmurë nga sëmundja degjenerative e sistemit nervor me Parkinson, kur ishte vetëm 12 vjeç, ka 21 vjet që lufton këtë sëmundjë. Kaycı, i cili la profesionin e mësuesesit për shkak të dridhjeve, problemeve të ekuilibrit dhe kontraktimeve të trupit, vendosi të kërkonte trajtim në moshën 33-vjeçare.

Specialisti i Kirurgjisë së Trurit dhe Nervave Assoc. Dr. Kaycı, i cili i ishte nënshtruar një operacioni të ‘stimuluesit të trurit’ nën anestezi lokale nga Ali Zırh, këndoi këngë ndërsa përjetoi lumturinë e aftësisë për të lëvizur duart rehat gjatë operacionit.

Enes Kaycı, i cili prej rreth 6 vitesh jeton në Gjermani, mësoi se kishte Parkinson kur ishte 12 vjeç. Simptomat e para filluan me fërkim në këmbën e djathtë dhe vazhduan me ankesa për spazma. Kaycı, i cili ishte vazhdimisht i stresuar nga kontraktimet e tij gjatë përgatitjes për universitetin dhe kishte vështirësi fizike nga kjo situatë, fitoi provimin e universitetit me shpirtin e tij luftarak. Kaycı, e cila fitoi Departamentin e Hobi dhe Dekorimit, dështoi në provimet e saj për shkak të kontraktimeve të saj, ndonjëherë ia dilte duke punuar shumë.

Kaycı, jeta e të cilit për shkak të Parkinsonit ishte prekur thellë, prandaj nuk donte të hynte në shoqëri. Duke thënë se ka kaluar momentin më të vështirë të jetës në jetën e tij të punës, Enes Kaycı ka deklaruar se nuk është gjetur i duhuri për t’u punësuar pasi ka pasur probleme me ekuilibrin, është refuzuar gjithmonë dhe kjo situatë e trishtonte.Në Turqi, Asoc. Dr. Ali Zırh kishte një operacion neurokirurgji me anestezi lokale më 26 janar.Duke folur gjatë operacionit, Enes Kaycı tha: “Ndihem si i porsalindur. Është një ngjarje e mrekullueshme që mësuesi im më nxori nga situata më e keqe dhe më solli në gjendjen aktuale. Ndihem si i porsalindur. Edhe tani po lëviz duart. Më parë, as gishtin nuk mund ta çoja te hunda. Faleminderit Zotit. Jam e martuar dhe kam nje vajze 2 vjece. Nuk mund të kaloja kohën që doja me të. Kam pasur vështirësi në jetën time të biznesit. Kam pasur shumë vështirësi gjatë mbarimit të universitetit. Prandaj isha kaq i dëshpëruar. Tani, kur ekuilibri në jetën time të biznesit u përkeqësua, kuptova se kisha nevojë për trajtim.”Kaycı tha se ai dhe familja e tij filluan menjëherë të kërkonin një mjek dhe tha: “E gjetëm Aliun mësues. Ne e ndoqëm atë që ata bënë për një kohë të gjatë. Ne kontaktuam pacientët që e kanë pasur këtë operacion më parë. E pyetëm si ishin. Më në fund vendosa të bëj një operacion. Gjatë operacionit ndjeva vetëm 4 shpime gjilpërash. Përveç kësaj, nuk ndjeva asnjë dhimbje gjatë operacionit. Nuk kam mundur të punoj rehat deri më tani, por pasi të largohem nga këtu do të filloj punën menjëherë. Për këtë dua të falënderoj mësuesin tim Ali”, tha ai.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme