Koalicioni saudit pezullon operacionet ushtarake në Jemen gjatë Ramazanit

Koalicioni synon të sigurojë një mjedis pozitiv për përpjekjet paqeruajtëse gjatë muajit të agjërimit.

Koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite që lufton grupin rebel Huthi në Jemen njoftoi mbrëmë vonë se do të pezullojë operacionet ushtarake për të siguruar konsultime të suksesshme dhe për të krijuar një mjedis pozitiv për përpjekjet paqeruajtëse gjatë muajit të agjërimit Ramazanit me kërkesë të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit (GCC).

Agjencia shtetërore saudite e lajmeve SPA citoi një deklaratë nga zëdhënësi i koalicionit, gjeneral brigade Turki al-Malki, duke thënë se koalicioni do të pezullojë operacionet ushtarake në Jemen duke filluar nga e mërkura në orën 06:00 të mëngjesit.

Deklarata thekson se ky ishte një hap për të mbështetur të gjitha përpjekjet për të arritur një zgjidhje gjithëpërfshirëse dhe të qëndrueshme të konfliktit në Jemen dhe për të arritur sigurinë dhe stabilitetin në vendin vëllazëror të Jemenit.

Komanda e Forcave të Bashkuara të Koalicionit do t’i përmbahet kësaj ndërprerjeje dhe do të ndërmarrë të gjitha hapat dhe procedurat e nevojshme për të siguruar suksesin e tij dhe për të krijuar kushtet e përshtatshme për konsultime të suksesshme dhe një mjedis të favorshëm për muajin e shenjtë të Ramazanit për arritjen e paqes dhe për t’i dhënë fund konfliktit”, thuhet në deklaratë.

Kategoritë
BotaLajme