Kolapsi në jetën dhe karrierën e Hakim Ziyech, në mesnatë dështoi transferimi i tij tashmë i rregulluar te PSG

Transferimi i marokenit Hakim Ziyech nga Chelsea te PSG dështoi në mënyrë tronditëse në momentin e fundit të afatit kalimtar të janarit, pasi blutë e Londrës nuk dërguan në kohë dokumentacionin e nevojshëm dhe nuk arritën marrëveshjen në kohë.

Siç thuhet, kontratat e nënshkruara dhe bashkëpunimi i rënë dakord nuk janë të vlefshme për shkak se regjistrimi nuk është bërë me kohë, më saktë para mesnate, dhe ndonëse klubet kanë tentuar të gjejnë zgjidhje, për momentin kjo marrëveshje është jashtë fuqisë.

Siç raportojnë mediat nga Franca, PSG së shpejti do të bëjë apel për gjithçka ndodhi mbrëmë, por është e qartë se përgjegjësia mbetet tek ata pasi kishin 31 ditë për të përfunduar këtë transferim.
Me gjithë sa u tha, është e qartë se drejtuesit dhe avokatët e Chelseat ishin të fokusuar në atë që po ndodhte në Portugali, ku Blutë ranë dakord për transferimin më të shtrenjtë në historinë e Premier League, duke sjellë Enzo Fernandez nga Benfica për 120 milionë euro.

Duke marrë parasysh hollin e klubeve të lartpërmendura, dhe veçanërisht PSG-në me pronarin e saj të pasur katar, nuk përjashtohet që pas një apeli ky transferim të miratohet dhe në fund të realizohet gjithçka dhe të gjendet një “arsye” për të cilën klubet nuk vonuan në garën me kohën.

Ziyech donte shumë të largohej nga Chelsea dhe të vazhdonte karrierën në një qendër tjetër dhe shpresa e tij e vetme pas gjithçkaje është të mund t’i bashkohej një klubi në Turqi, duke qenë se afati kalimtar atje fillon më 8 shkurt.

Kategoritë
Sport