Koronavirusi ka filluar sërish të shkaktojë probleme për sportistët në mbarë botën

Rastet e reja të infektimit me koronavirus po bëhen sërish të shpeshta në botën e sportit dhe nga i gjithë planeti po marrim lajme për anulimin e pjesëmarrjes së shumë konkurrentëve meshkuj dhe femra në evente madhore.

Aktualisht po zhvillohet gara më e rëndësishme e çiklizmit në botë, Tour de France, ku deri më tani janë tërhequr 12 garues për shkak të koronavirusit.

Francezët Mikael Cherel dhe Aurelien Paret-Peintre janë dy të fundit që zbuluan se ishin të infektuar me koronavirus dhe sot u detyruan të përfundonin pjesëmarrjen e tyre dhe ekipi i tyre AG2R Citroen u reduktua në vetëm tre shoferë.

Ngjarja kryesore atletike e vitit është duke u zhvilluar – Kampionati Botëror në Eugene, SHBA, dhe informacionet e fundit që vijnë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës thonë se koronavirusi ka hyrë në delegacionin japonez, dhe sot katër anëtarë të tjerë të infektuar të delegacionit të tyre – tre. atletët dhe një zyrtar, dhe numri i japonezëve të infektuar u rrit në 15.

Kampionati Evropian i futbollit për femra është gjithashtu duke u zhvilluar dhe Anglia do të jetë pa trajneren Sarina Wiegman dhe portieren rezervë Hannah Hampton, e cila rezultoi pozitive me koronavirus sot dhe lojtarja Lotte Wubben-Moy, e cila përjetoi të njëjtën gjë pak ditë më parë, kundër Spanjës në çerekfinale, fati.

Kategoritë
Sport