Kosova ka një rival në luftën për stadiumin spektakolar të Katarit, të cilin dëshiron ta zhvendosë

Kupa e Botës mund të jetë drejt fundit, por një nga stadiumet tashmë është duke u çmontuar. Siç është bërë e ditur, ka nisur puna për demontimin e stadiumit spektakolar “974” në zonën Ras Abu Aboud të Dohas, për të cilin shpresonin drejtuesit e Federatës së Futbollit të Kosovës.

Stadiumi me emrin “974” është specifik në shumë drejtime. Ai hyri në historinë e futbollit edhe para se të luhej një lojë e vetme në të. Gjegjësisht, e ka marrë këtë emër sepse është ndërtuar nga i njëjti numër kontejnerësh transporti dhe çeliku modular. Në të njëjtën kohë, 974 është numri ndërkombëtar i thirrjeve për Katarin.
Përveç kësaj, është stadiumi i parë në historinë e spektaklit botëror të futbollit që është çmontuar plotësisht, duke demonstruar përkushtimin e Katarit ndaj qëndrueshmërisë me kosto efektive dhe dizajnit të guximshëm.

Plani është që të transportohen kontejnerët e transportit, ndoshta me anije, në Uruguaj.

Kombi i Amerikës së Jugut planifikon të rivendosë stadiumin në strukturën e tij origjinale dhe të presë Kupën e Botës 2030.

Uruguai shpreson të presë Kupën e Botës pas tetë vjetësh dhe oferta e tyre do të ndahet me Argjentinën, Kilin dhe Paraguajin.

Fjala vjen, Federata e Futbollit të Kosovës shpresonte që pas Botërorit të Katarit ta merrte si dhuratë stadiumin “974”, pasi kishin dorëzuar një kërkesë zyrtare në FIFA.

Kryetari i NS-së së Kosovës, Agim Ademi, ka thënë se ka gjasa të mëdha që stadiumi spektakolar me kapacitet prej 44 mijë ulëse t’i dhurohet shtetit të Kosovës për shkak të marrëdhënieve të mira me Federatën e Futbollit të Katarit, por duket se Uruguai i ka tejkaluar.

Kategoritë
Sport