Kosovara Asllani së shpejti do të nënshkruajë kontratë me Milanin

Milani po përgatitet të përmbyll transferimin e Kosovara Asllanit, sulmueses suedeze e lindur në vitin 1989, e cila dy vitet e fundit ka luajtur për Real Madridin dhe së shpejti do të nënshkruajë kontratë me kuqezinjtë.

Ajo pas një muaji do të mbushë 33 vjeç dhe në Suedi konsiderohet si një “femër Ibrahimoviç”. Ashtu si Ibrahimoviç, edhe ajo luan si sulmuese, ka lindur në qytetin suedez të Kristianstad dhe është me origjinë shqiptare nga Kosova. Madje ai ka një shqiponjë shqiptare të bërë tatuazh në kyçin e dorës.

Si fëmijë, ajo ishte e destinuar në Suedi të zgjidhte mes hokejit mbi akull dhe futbollit, por zgjodhi pjesën anësore më të rëndësishme në botë dhe kishte të drejtë, pasi ka luajtur për klube si PSG, Manchester City dhe Real Madrid.

Me Suedinë, Asllani fitoi dy medalje të argjendta olimpike, një bronz evropian dhe një bronz botëror. Sekreti i saj është stërvitja, veçanërisht stërvitja e pjesës së sipërme të trupit. Duke qenë se i ka këmbët shumë muskulare, i kushton vëmendje të veçantë pjesës tjetër në mënyrë që trupi i tij të jetë gjithmonë në ekuilibër.

Ajo është një sulmuese atipike, në fakt nuk luan vetëm si qendërsulmuese, por është një lojtare me shpejtësi dhe përshpejtim të madh. Një nga karakteristikat kryesore të tij është një sprint i shpejtë me topin.
Kosovare Asllani konsiderohet si një yll në Suedi, edhe pse është shumë krenare për origjinën e saj shqiptare dhe kosovare. Kjo është arsyeja pse ai është shumë i përkushtuar në luftën kundër racizmit dhe luftën për barazi gjinore.

Edhe Kosovare Asllani është në modë. Ajo pozon për marka të mëdha, merr pjesë në dokumentarë të ndryshëm dhe kur të ndalojë së luajturi futboll, me siguri do ta provojë veten në TV.

Kategoritë
Sport