Krematoriumet indiane digjen pandërprerë mes valës së dytë vdekjeprurëse

Ndërsa vala rekord-thyerje e Indisë Covid-19 vazhdon të rritet, njerëzit janë të detyruar të kryejnë ritet e fundit të të dashurit të tyre në parkingje makinash.

Vala e dytë e pandemisë Covid-19 ka shkaktuar kërdi në spitalet e mbingarkuara të Indisë, pasi vendi regjistroi numrin më të lartë ditor të botës me 314.835 raste të enjten dhe përsëri të premten me 332.730 raste.

Ngarkesa totale e çështjeve në Indi tani ka kapërcyer 16 milion, me vdekjet në rritje me 2,263 të premten për të arritur një total prej 186,920 që nga fillimi i pandemisë transmeton Gazeta e Re.

Aq shumë prej të vdekurve po sillen për ritet e fundit saqë strukturat metalike të furrave në disa krematoriume në shtetin perëndimor të Gujarat kanë filluar të shkrihen ose të prishen, pasi ato po përdoren gjatë gjithë ditës.

Ka një mungesë në rritje të hapësirës në krematoriumet, duke treguar shkallën e përmbytjes së vdekjes në kryeqytetin e Indisë, ku rastet kanë kërcyer.

Një banor i Delhit, Nitish Kumar, i cili humbi nënën e tij nga Covid-19, u detyrua të mbante trupin e pajetë të nënës së tij në shtëpi për gati dy ditë ndërsa kërkonte hapësirë në krematoriumet e qytetit.

Kumar kremtoi nënën e tij në një strukturë të përkohshme të djegies masive në një parkim ngjitur me një krematorium në Seemapuri, në verilindje të Delhit.

“Unë vrapova shtyllën për të postuar, por çdo krematorium kishte disa arsye…njëri tha se kishte mbaruar druri,” tha Kumar, i veshur me një maskë dhe duke hedhur sytë që po dridheshin nga tymi që frynte nga turrat e druve që digjeshin.

Ne jemi duke punuar gjatë gjithë kohës me kapacitet 100 përqind për të djegur trupat në kohë,” i tha Reuters Reuters Kamlesh Sailor, presidenti i besimit që drejton krematoriumin në qytetin e lustrimit të diamantëve në Surat.

Ndërsa krematoriumet vihen nën presion ku më shumë se treqind njerëz kanë vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit, kryeqyteti indian po kthehet në impiante të improvizuara që po ndërmarrin varrosje dhe djegie masive.

Që nga e enjtja pasdite, 60 trupa ishin djegur në një objekt të improvizuar dhe pesëmbëdhjetë të tjerë ishin akoma duke pritur për të, sipas Jitender Singh Shunty i cili drejton një shërbim mjekësor jo-fitimprurës.

“Askush në Delhi nuk do të kishte parë kurrë një skenë të tillë. Fëmijët që ishin 5 vjeç, 15 vjeç, 25 vjeç po digjen. Të posamartuarit po digjen. Është e vështirë për t’u parë,” tha Shunty me sy të përlotur.

Shunty gjithashtu shtoi se vitin e kaluar gjatë kulmit të valës së parë numri maksimal i trupave që ai ndihmoi në kremimin në një ditë të vetme ishte tetëmbëdhjetë, ndërsa mesatarja ditore ishte rreth tetë deri në dhjetë.

Vetëm në Delhi, rastet e përditshme janë rritur në mbi 26,000 pasi spitalet kanë mbaruar furnizimet me oksigjen.

Një mungesë e tmerrshme e oksigjenit ka detyruar autoritetet të ruajnë nga afër furnizimet e tyre nga policia e armatosur në impiantet e prodhimit.

Disa spitale thanë se ata pothuajse kishin shteruar furnizimet e tyre me oksigjen të enjten. Shanset për pacientët dhe familjet e tyre të dëshpëruara ishin katastrofike.

“Spitali erdhi te ne dhe na tha të bëjmë aranzhimet tona,” tha Bhirendra Kumar, babai me Covid pozitiv i të cilit u pranua 10 ditë më parë. “Ne nuk jemi një kompani e oksigjenit, si mund t’i bëjmë përgaditjet tona?/Gazeta e Re.

Kategoritë
BotaLajme