Kriza e madhe ekonomike, supermarketet vendosin alarme mbi produktet ushqimore (FOTO)

Alarmet elektronike në produkte si djathi, mishi, gjalpi dhe ushqimi për fëmijë kanë shkaktuar reagime në një supermarket të Mbretërisë së Bashkuar.

Për shkak të rritjes së çmimit të naftës që nga 24 shkurti, kur Rusia sulmoi Ukrainën dhe largimi i Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian është ndërprerë zingjiri i furnizimit ushqimor dhe  janë shfaqur problemet të transportit ku shumë vende kanë përjetuar kriza ekonomike dhe regresione të madhësive të ndryshme në periudhën e fundit.

Një lajm i publikuar në British Daily Mail përfshinte fotografi  disa rafte të supermarketeve që vendosnin barkode dhe alarme elktronike në produkte të tilla si djathi, mishi, gjalpi dhe ushqim për fëmijë.

Në fotot, të cilat tërheqin vëmendjen nga rritja e fundit e çmimeve në supermarketet Aldi, Tesco dhe Sainsbury, shihet se një alarm elektronik është ngjitur rreth një blloku djathi që shitet për 3.99 paund .

Është thënë se një aplikim i ngjashëm është bërë për ushqimin për fëmijë në Tesco dhe qengjin në Co-Op.

U tha se çmimi i 750 gramëve gjalpë të shitur në tregun e quajtur Sainsbury’s u rrit nga 5,90 £  në 7,25 £ në një kohë të shkurtër.

Simon Roberts, CEO i Sainsbury’s, tha pak kohë më parë se kostot janë rritur për shkak të rritjes së inflacionit në vend dhe po bëhen përpjekje për të siguruar që kjo të mos reflektohet tek klientët./Gazeta e Re

Kategoritë
BotaLajme