Kriza inflacioniste ka trokitur në derën e shumë suedezëve,”Për herë të parë në jetën time, fillova të blej ushqime në Lidl

“Për herë të parë në jetën time, fillova të blej ushqime në Lidl,” tha së fundmi për të përditshmen suedeze Expressen, Börje Glemdal, deri vonë një anëtar i pasur i Klubit Rotary në Goteborg. Kjo fjali në dukje e padëmshme zbulon shkallën në të cilën kriza inflacioniste ka trokitur në derën e shumë suedezëve.

Përkatësisht, për arsye krejtësisht irracionale, shtresa e lartë e mesme suedeze iu shmang blerjeve në Lidl, duke e konsideruar të qartë se qytetarët e statusit të tyre social nuk duhet të hyjnë në atë zinxhir gjerman të shitjes me pakicë. Megjithatë, rritja e mprehtë e normave të interesit të ushqimit, energjisë elektrike, karburanteve dhe kredive, më e larta që nga fillimi i viteve 1990, ka detyruar shumë suedezë të ndryshojnë zakonet e tyre të vjetra disa dekadash.

Sipas të dhënave të Institutit Suedez të Statistikave, gjatë periudhës së përmendur të inflacionit të lartë tridhjetë vjet më parë, rreth shtatë për qind e popullsisë jetonte në varfëri relative, pra me 60 për qind ose më pak të të ardhurave mesatare në vend. Vlerësohet se këtë vit kjo përqindje do të jetë rreth 14 për qind.

Një çështje mbijetese

Dhe ndërsa për Rotarian Glemdal kjo do të thotë të blesh pa dëshirë në Lidl, të heqësh dorë nga disa udhëtime të planifikuara turistike ose të shtysh blerjen e një makine të re elektrike, për disa nga grupe demografike tashmë të ndjeshme dhe të ekspozuara, si prindër të vetëm, njerëz me kapacitet të zvogëluar pune, pensionistët dhe emigrantët më pak të arsimuar dhe të paguar, kjo është çështje mbijetese.

Në Suedi, përgjithësisht nuk ka uri të vërtetë, megjithatë, të dhënat nga supë dhe dyqanet e ushqimeve të subvencionuara tregojnë se numri i përfituesve është shumëfishuar në muajt e fundit, që do të thotë se shumë familje kanë vështirësi të përgatisin tre vakte në ditë. Inflacioni prej 9.3 për qind ka vënë në të kuqe financat e familjeve të tyre.

Gjatë vitit 2022, çmimet mesatare të ushqimeve në Suedi u rritën me 17 për qind dhe shërbimet me nëntë për qind. Megjithatë, kjo është vetëm një përllogaritje statistikore, e cila fsheh në masë të madhe masën reale të rritjes së çmimit dhe faktin që konsumatorët në supermarketet e tyre lokale përballen me rritje ditore të çmimeve deri në 40 për qind për shportën e tyre.

Rritje të mëdha çmimi

Sipas të dhënave të Byrosë së Statistikave, gjatë këtij viti çmimi i portokallit është rritur me 97,8%, kokrrat e kafesë me 39%, gjalpi me 35%, vaji ushqimor me 31%, vezët me 24,8%, salmoni i freskët me 23,5%. orizi me 20%, patatet me 9.7%, dhe çokollata me 8%. Çmimet e produkteve të duhanit dhe pijeve alkoolike u rritën më së paku – më pak se dy për qind.

“Zakonet e konsumatorit janë shumë të ndryshme këtë vjeshtë. Makaronat dhe ushqimet e konservuara tani po blihen shumë. Mishi po shitet më pak, veçanërisht në copa më të mëdha. Në përgjithësi, ndryshimi më i madh është se klientët nuk blejnë më aq paketa të mëdha, por pak”, tha për Aftonbladet një arkëtar në një supermarket të Stokholmit.

Kur në pranverën e këtij viti, pas pushtimit rus të Ukrainës, u bë e qartë se Evropa, ende e pambrojtur për shkak të krizës pandemike, po përballej me kohë të vështira, Suedia kishte një pozicion fillestar solid. Sipas PBB-së për frymë, Suedia është anëtari i pestë më i pasur i Bashkimit Evropian dhe i ka rezistuar mirë presionit të pandemisë. Për më tepër, Suedia është plotësisht e pavarur nga gazi dhe nafta ruse.

Çmimet e benzinës janë dy herë më të larta se në vitin 2020.

Asnjë nga këto nuk ndihmoi për të shmangur apo edhe zbutur goditjen inflacioniste si në çmimet e ushqimeve ashtu edhe të energjisë. Çmimet e benzinës dhe naftës sot janë afërsisht dy herë më të larta se në verën pandemike të vitit 2020. Drejtuesit suedezë paguajnë naftën e tretë më të shtrenjtë në botë (2.18 euro për litër) pas Islandës dhe Hong Kongut, ndërsa çmimi i benzinës (1.75 euro për litër) është ndër 20 më të lartët në botë.

Historia me energjinë elektrike është veçanërisht interesante, por e dhimbshme për konsumatorët. Këtë vit, Suedia u bë eksportuesi më i madh i energjisë elektrike në Evropë, duke kaluar Francën pavarësisht 56 ​​reaktorëve të saj bërthamorë. Investimet e forta në termocentralet me erë, së bashku me potencialin solid hidroenergjetik dhe gjashtë reaktorë aktivë në tre termocentrale bërthamore dhe termocentrale të biokarburanteve në rezervë, mundësuan prodhim të larmishëm të energjisë elektrike.

Por asgjë nuk ndihmoi, një kilovat orë është pothuajse katër herë më e shtrenjtë sot se vitin e kaluar. Llogaritet se pronarët e shtëpive familjare të shkëputura, të cilat konsumojnë çdo vit rreth 20 mijë kWh, do të paguajnë gjithsej rreth 3500 euro për energji elektrike për muajin dhjetor, janar dhe shkurt. Lufta në Ukrainë ndryshoi gjithçka.

Përkatësisht, Suedia ka vite që është pjesë e tregut të përbashkët të energjisë elektrike, i cili përfshin të gjithë Skandinavinë, Finlandën, vendet baltike, Gjermaninë dhe Poloninë, dhe indirekt pjesën tjetër të Bashkimit Evropian, madje edhe Britaninë e Madhe. Duke qenë se të gjitha vendet e përmendura, me përjashtim të Norvegjisë, ishin shumë të varura nga burimet ruse të energjisë, kërkesa për energji elektrike ka shpërthyer që nga vera e këtij viti.

Lufta në Ukrainë ndryshoi gjithçka

Meqenëse kompanitë suedeze të energjisë elektrike janë të detyruara kontraktualisht t’i shesin energji elektrike ofertuesit më të mirë në tregun e përbashkët, konsumatorët suedezë përfitojnë pak nga fakti që vendit të tyre nuk i mungon energjia elektrike. Sipas të dhënave të Agjencisë Kombëtare të Arkëtimit të Borxhit, deri në shtator faturat e papaguara të energjisë elektrike për familjet janë rritur me 30 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Në mediat suedeze, gjithnjë e më shumë po qarkullojnë histori për qytetarët që detyrohen të shesin shtëpitë e tyre dhe të vendosen në apartamente, sepse nuk mund të paguajnë më shpenzimet e përgjithshme, ose në raste më të lehta, jetojnë vetëm në një dhomë ndenjjeje me ngrohje. Qytetarët u zhgënjyen më tej nga qeveria e re e djathtë, e cila së fundmi njoftoi se pavarësisht premtimeve parazgjedhore, nuk do të mund të paguajë subvencionet për energjinë elektrike më 1 nëntor, por vetëm në shkurt, “nëse nuk ndodh diçka e paparashikuar”.

Rritja e normave të interesit për kredinë për banesa është jo më pak një goditje për financat e familjeve. Në një përpjekje për të frenuar inflacionin, banka qendrore e Suedisë ngriti normën e skontimit në 2.5 për qind, gjë që e ngriti normën e ndryshueshme të interesit për kreditë e bankave tregtare në afër katër për qind. Në fillim të këtij viti, të njëjtat kredi për banesa kishin një normë të ndryshueshme interesi prej 1.5 deri në 1.8 për qind.

Vlera e fundosur e pasurive të paluajtshme

“Vlerësimi ynë është se presioni inflacionist në ekonominë suedeze është pak më i lartë nga sa mendonim më parë. Kjo lidhet kryesisht me një rritje të madhe të çmimeve. Ne duam të ulim inflacionin në dy për qind dhe për këtë na duhet një norma interesi pak më e lartë se sa prisnim deri më tani. Për shumë, 2023 do të jetë një vit mjaft i keq”, tha guvernatori i bankës qendrore Stefan Ingves për Dagens Nyheter së fundmi.

Sigurisht, si rrjedhojë, vlerat e pasurive të paluajtshme janë zhytur gati 20 për qind vetëm këtë vjeshtë.

Në një sondazh të fundit nga Instituti i Shëndetit Publik, i cili ishte fokusuar kryesisht në shëndetin mendor të kombit gjatë krizës, rreth 12 për qind e të anketuarve thanë se kishin vështirësi financiare, që do të thotë se nuk mund të paguanin ushqimin. dhe faturat e banesave në kohë gjatë vitit të fundit. Besohet se kjo përqindje do të rritet ndjeshëm deri në pranverën e vitit 2023.

“E vetmja pozitive në këtë situatë është se gjithnjë e më shumë njerëz po flasin hapur për rritjen e paqëndrueshme të çmimeve dhe inflacionit. Nuk ka më një stigmë rreth pamundësisë për të paguar faturat dhe për të ushqyer familjen. Thjesht nuk është një tabu. më”, tha Johan Rindevall, një punonjës i një dyqani me ushqime të subvencionuara në Stokholm.

 

Kategoritë
BotaEkonomiLajme