Kriza në Ukrainë: Pse Gjermania është jashtë hapit me SHBA-në dhe Evropën?

Sa herë që Bashkimi Evropian duhet të marrë vendime të mëdha për emigracionin, tregtinë apo marrëdhëniet me jashtë, Gjermania merr drejtimin.

Por qëndrimi kufizues i Berlinit se si të merret me Rusinë për të penguar krizën në Ukrainë ka ngritur vetullat mes aleatëve të tij, ndërsa ekspertët akuzojnë Gjermaninë se e shikon nga anash.

Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe disa vende të BE-së kanë dërguar mbështetje ushtarake në Ukrainë, Gjermania ka ofruar vetëm ndihmë mjekësore dhe është tallur për premtimin e saj për të dërguar helmeta .

>
Ajo e ka ndaluar gjithashtu Estoninë të furnizojë Ukrainën me armë me origjinë gjermane.

Ish- Shefi i marinës gjermane Kay-Achim Schönbach, më herët e ka minimizuar krizën, duke thënë se presidenti rus Vladimir Putin “meritonte respekt”.

Këto zhvillime kanë frustruar aleatët e Gjermanisë në NATO, të cilët janë të etur për të siguruar unanimitet për t’u marrë me Kremlinin.

“Siguria evropiane nuk mund të bëhet pa një rol udhëheqës gjerman. Në këtë moment, kur ne po shikojmë se si po veprojnë për mbrojtjen evropiane dhe NATO-n, gatishmërinë e Bundeswehr-it, hezitimin për të përdorur forcën ushtarake, është absurde për kohën aktuale,” tha Ministri i Mbrojtjes i Letonisë, Artis Pabrik, Financial Times, duke iu referuar ushtrisë gjermane.

Javën e kaluar, kancelari gjerman Olaf Scholz këmbënguli se vendi është në harmoni me politikat e BE-së dhe NATO-s ndaj Rusisë, por qëndroi në qëndrimin e tij, duke u thënë gazetarëve në Berlin: “Ne nuk ofrojmë asnjë armë vdekjeprurëse”.

Pse Gjermania është e shqetësuar me eksportet e armëve?

Qasja e kujdesshme e Gjermanisë ndaj frenimit të Rusisë nuk ka ecur mirë në Ukrainë.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba kohët e fundit shkroi në Twitter: “Deklaratat e Gjermanisë për pamundësinë e transferimit të armëve mbrojtëse në Ukrainë, veçanërisht për shkak të lejes për palët e treta, kotësisë së kthimit të Krimesë, hezitimeve për të shkëputur Rusinë nga SWIFT – nuk korrespondojnë me nivelin të marrëdhënieve tona dhe situatës aktuale të sigurisë”.

Ministrja e jashtme gjermane Annalena Baerbock u përgjigj shpejt, duke thënë se Berlini po vepron në një mënyrë “historikisht të përgjegjshme”; për shkak të rolit të tij në Luftën e Dytë Botërore, politikës së vendit kundër dërgimit të armëve në zonat e krizës.

Por Mykola Bielieskov, një analist në Institutin Kombëtar për Studime Strategjike të Ukrainës, beson se ideja se Gjermania duhet të përmbushë një përgjegjësi të veçantë ndaj Rusisë për shkak të trashëgimisë së saj të Luftës së Dytë Botërore është e pabazë.

“Në këtë paradigmë përgjegjësie të Luftës së Dytë Botërore, Gjermania i detyrohet Ukrainës shumë më tepër se Rusisë, duke pasur parasysh faktin se e gjithë Ukraina ishte e pushtuar nga 1941-42 dhe ne vuajtëm më shumë nën Rajhun e Tretë”, tha ai për Al Jazeera.

“Nga ana tjetër, Gjermanisë do t’i duhej të mbante mbi supe barrën e rezultateve negative nëse Rusia me të vërtetë do të fillonte një luftë të gjithanshme kundër Ukrainës”.

Markus Ziener, bashkëpunëtor i Helmut Schmidt në fondin gjerman Marshall (GMF) të SHBA-së, i tha Al Jazeera: “Ky qëndrim historik i qeverisë gjermane është i njëanshëm. Në të kaluarën, veprimet e Gjermanisë kishin bërë që Ukraina të vuante dhe ndërsa shqetësimi për furnizimin me armë është i kuptueshëm, në skenarin aktual, furnizimi me armë për të fortifikuar Ukrainën në fakt do ta ndihmonte vendin.”

Pas ofertës së Gjermanisë për të dërguar 5,000 helmeta dhe ndihmë mjekësore në Ukrainë, kryetari i bashkisë së Kievit Vitali Klitschko tha me shaka për gazetën gjermane BILD Daily: “Çfarë do të dërgojë Gjermania më pas? Jastëkët?”

Scheller i tha Al Jazeera-s se Gjermania duhet të konsiderojë sigurimin e “numrave të konsiderueshëm” të jelekëve mbrojtës dhe pajisjeve të shikimit të natës.

“Për më tepër, vendi nuk duhet të bllokojë partnerët evropianë nga furnizimi me armë në Ukrainë dhe duhet të përmbahet nga komentet që dobësojnë kohezionin evropian,” tha ai.

Nord-stream 2 ekspozon dobësinë e Gjermanisë?

 

Lidhjet ekonomike të Gjermanisë dhe projekti i saj i tubacionit të gazit – Rrjedha Nordore 2 – me Rusinë, mund të qëndrojnë pas qasjes më të butë të Gjermanisë.

Tubacioni i diskutueshëm Nord Stream 2 – të cilin Uashingtoni ka frikë se Moska po e përdor për të rritur ndikimin e saj në Evropë – ka për qëllim të sjellë gaz natyror nga Rusia në Gjermani.

Ndërsa Gjermania punon drejt një të ardhmeje të rinovueshme, Zeiner i GMF tha se aktualisht, nëse Gjermania vendos të ndalojë projektin Nord Stream 2, do të dëmtojë vendin.

“Mbështetja e Gjermanisë nga gazi është e lartë dhe do të rritet derisa të ketë energji të mjaftueshme të rinovueshme. Kështu që vendi do të ketë nevojë për furnizim me gaz dhe energji nga diku tjetër,” tha ai për Al Jazeera.

Për Nord Stream 2, Rachel Rizzo, bashkëpunëtore e lartë në Qendrën për Evropën e Këshillit Atlantik, tha:

“Ajo që ne po shohim është një situatë ku ato lidhje ekonomike pengojnë mënyrën se si [Perëndimi] mund të reagojë gjatë një krize që përfshin Rusinë.

“Kur bëhet fjalë për Gjermaninë, vendi ka një prirje pacifiste ndaj saj dhe ka për dekada, veçanërisht pas Luftës së Dytë Botërore. Por unë gjithashtu mendoj se këtu ka elementë politikë. SPD, e cila mban kancelaren gjermane, ka qenë historikisht më miqësore me Rusinë, ndërsa të Gjelbrit që janë në krye të ministrisë së jashtme dhe ministrisë së ekonomisë dhe klimës, për shembull, janë shumë më të ashpër dhe janë të famshëm kundër Nord Stream 2. .”

I prirur për të treguar interesin e Gjermanisë për zbutjen e krizës në Ukrainë, ministri i jashtëm gjerman Baerbock do të vizitojë Ukrainën më 7 shkurt dhe njoftoi në Bundestag se vendi po punon për një “paketë të fortë sanksionesh” kundër Rusisë, nëse ajo fillon një sulm.

Ai theksoi se kjo paketë mbulon disa aspekte, duke përfshirë Nord Stream 2.

Megjithatë, Schelle shpjegon se vetëm sanksionet nuk do t’i zgjidhin të gjitha problemet.

“Putini teston Perëndimin dhe përpiqet të ndryshojë rendin e sigurisë të pasluftës së ftohtë sipas dëshirës së tij. Tani për tani, Gjermania duhet të përmbahet nga komentet që dobësojnë kohezionin evropian dhe të gjejë një kompromis me aleatët e saj”, tha ai./ BURIMI : AL JAZEERA

Kategoritë
BotaLajme