Kroacia: Ka ardhur ndryshimi i motit, reshjet e dendura të borës tashmë po shkaktojnë probleme tek drejtuesit e mjeteve

Në Kroaci ka mbërritur ndryshimi i paralajmëruar i motit, i cili tashmë sjell një sërë problemesh për qytetarët, veçanërisht ata që udhëtojnë për shkak të borës së madhe që tashmë po bie në fqinjët tanë perëndimorë.

Sipas parashikimit të Institutit Hidrometeorologjik Kroat (DHMZ), ndryshimi i pritshëm i motit ka mbërritur, java në vazhdim do të shënohet me reshje shiu dhe bore, ndërsa në Gorje tashmë bie borë e madhe.

Autostradat janë të mbuluara me borë, ndërsa borë po bie edhe në pjesë të brendshme – Međimurje, Zagorje, Samobor…

Sot në pjesën më të madhe të Kroacisë do të mbajë mot kryesisht i vranët, vende-vende me reshje shiu, në Adriatik me rrebeshe me bubullima, ndërsa në Gorski kotar dhe borë me formim të borës. Në ultësirën e Kroacisë qendrore në pjesën e parë të ditës lokale do të ketë reshje bore dhe bore, ndaj priten reshje të dendura.

Duke qenë se në ditët në vijim priten kushte identike të motit, këshillohen qytetarët, kryesisht drejtuesit e mjeteve, të kenë kujdes për shkak të akullit të mundshëm dhe formimit të mbulesës së borës në rrugë. Në fotot e regjistruara nga kamerat e HAK-ut, shihet se në disa rrugë tashmë është krijuar mbulesë bore.

Kategoritë
LajmeRajoni