Kroatët provokuan portierin e Kanadasë duke thirrur “Borjan, Ustasho”, ai u përgjigj me tre gishta

Tifozët kroatë nga tribuna e stadiumit në Katar kanë fyer portierin kanadez Milan Borjan dhe ai i është përgjigjur të gjithëve.

Futbollistët e Kroacisë mposhtën Kanadanë me rezultat 4:1 në ndeshjen e fazës së grupeve të Kupës së Botës dhe kështu kaluan në turin tjetër, duke e dërguar në shtëpi rivalin e tyre.

Megjithatë, ishte paraqitja e parë e portierit me origjinë kroate, Milan Borjan kundër vendit të lindjes, ku ai nuk është shumë i njohur. Mjaft e justifikuar, pasi ai foli për Kroacinë vitet e fundit.

Kështu Borjani, i lindur në Knin, theksoi se ka lindur në Kroaci dhe se Knini është “qytet serb”.

“Gabim i madh, unë nuk kam lindur në Kroaci, kam lindur në Krajina të Dalmacisë, ishte një vend serb, e përshkruaj veten si dikush që vjen nga Serbia, nga Dalmacia, por ndihem si kanadez sepse kam shpenzuar shumë. prej vitesh atje”, tha ai. ishte Borjani në një kohë për B92 dhe shkaktoi reagime të ashpra në Kroaci.

Për të gjitha këto nuk është çudi që Borjani ishte viktimë e provokimeve nga tribuna. Disa tifozë kroatë kënduan “Borjane, Ustašo” gjatë ndeshjes së sotme.
Në një moment, portieri i Yllit të Kuq iu përgjigj atyre duke ngritur tre gishtat në drejtim të tifozëve kroatë.

Borjan sa herë që merrte topin sonte merrte fishkëllima të ashpra nga tribuna, por sidoqoftë ai arriti të mbrojë disa raste të shkëlqyera për kombëtaren kroate që po përpiqej të mbushte deri në buzë rrjetën kanadeze.

Kategoritë
Sport