Kroatët u bënë një pritje të paharrueshme futbollistëve të tyre, 80,000 njerëz u mblodhën në Zagreb (Video)

Skuadra kroate e futbollit u rikthye në vendlindje pas paraqitjes së shkëlqyer në Botëror dhe në Zagreb u organizua një pritje spektakolare.

Në Botërorin e Katarit, Flames arritën një sukses të ri spektakolar, duke konfirmuar edhe njëherë se janë superfuqia e futbollit botëror, duke fituar vendin e tretë.

Me meritë u organizua një pritje në Zagreb të nesërmen e fitores ndaj Marokut në luftën për medaljen e bronztë në rishikimin e përzgjedhjeve më të mira në botë.

Fakti që pritja e futbollistëve u organizua në të njëjtën kohë me finalen e madhe të Kupës së Botës nuk i pengoi dhjetëra mijëra tifozë të paraqiteshin.

Edhe pse u njoftua pak pas orës 17:00, futbollistët kroatë u vonuan me transportin nga aeroporti për në Trg bana Jelačića, por kur u shfaqën në vendin e planifikuar, filloi një furi e përgjithshme.

Futbollistët kroatë kanë shkuar me autobus për në Trg ban Jelaçiq dhe pas tyre një kolonë e gjatë. Ata u shfaqën në shesh vetëm në orën 19:30.
Sipas Index, rreth 80,000 fansa u shfaqën në pritje.

U kënduan këngë të shumta, u ndezën pishtarë dhe u ndezën fishekzjarre, ndaj kroatët i dërguan botës foto mbresëlënëse.
Do të vijojë një program i pasur muzikor dhe nuk ka dyshim se festa do të zgjasë deri në orët e vona të natës.

Kategoritë
Sport