Kroati nga Doha u dërgoi një mesazh tifozëve kroatë: Kujdes çfarë bëni, respektoni rregullat

Tani për tani, nuk ka shumë tifozë KROATË në rrugët e Dohas, gjë që është e kuptueshme kur dihet se nënkampionët e botës hapin turneun në pesë ditë me një provë kundër Marokut. Me afrimin e fillimit të turneut, sheshet do të vërshojnë edhe rrugët e Dohas. Por udhëtimi i gjatë dhe i shtrenjtë dhe akomodimi edhe më i shtrenjtë në Doha janë arsyet pse do të ketë më pak tifozë kroatë në Katar sesa në garat e fundit të mëdha.

Ditët e fundit mund të numëroni me gishtat e dy duarve se sa tifozë kroatë pamë në Doha. Shumica e tyre ishin njerëz që punojnë këtu. Në mesin e tyre është edhe 32-vjeçari Teo Tiçinoviq nga Spliti, i cili prej dy muajsh punon në një jaht. “Nuk jemi shumë këtu, themeluam një grup kroatësh në Doha, rrimë, ndihmojmë njëri-tjetrin”, na tha Tiçinoviç, i cili erdhi me miqtë e tij para hotelit Hilton për të mirëpritur Kroacinë.

“Kemi bileta për ndeshjet, shpresoj të jemi të lirë. Jemi popull i relaksuar, por rregullat duhet të respektohen, sidomos kur bëhet fjalë për alkoolin dhe vajzat. Çmimet e alkoolit janë jashtëzakonisht të larta, nuk ka përqafime dhe puthje. në rrugë, në shumicën e vendeve duhet të veshësh pantallona të gjata. Por të gjithë janë të përzemërt dhe të sjellshëm. Organizimi është në nivel të lartë. Përveç ndeshjeve, në qytet organizohen ngjarje të tjera të panumërta.”

“Argjentinasit dhe anglezët u arrestuan sepse shkaktuan probleme në gjendje të dehur”

Ai tha se për momentin nuk ka shumë tifozë evropianë në rrugët e Dohas dhe shtoi se Luka Modrić dhe Ivan Perišić janë yje të mëdhenj në këto anë. “Të gjithë na duan, kur shohin fanellën e Kroacisë, na tundin me dorë dhe na përshëndesin. Por Modriç dhe Perishiq janë yjet më të mëdhenj.”

Ai paralajmëroi tifozët kroatë se mund të kenë ftohtë në stadiume, ndonëse temperatura ditore në Doha nuk ka rënë nën 30 gradë gjatë ditëve të fundit. “Të gjitha stadiumet janë me ajër të kondicionuar dhe temperatura do të jetë rreth 20 gradë”, tha ai edhe një herë duke paralajmëruar tifozët për sjelljen e tyre. “Kam lexuar se disa argjentinas dhe anglezë janë marrë në paraburgim sepse kanë shkaktuar probleme në gjendje të dehur. Shikoni sjelljen tuaj”, përfundoi ai.

Kategoritë
Sport