Kroatja,është një hit absolut i tenisit, askush nuk mund ta marrë setin e saj

Në tenis shpesh kemi histori të pabesueshme që vështirë të gjenden në ndonjë sport tjetër dhe autori i të fundit është kroatja nën flamurin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bernard Per.

Pera (27) ka lindur në Zadar të Kroacisë dhe mësoi të luante tenis atje. Ajo luajti nën flamurin e Kroacisë deri në vitin 2013, por më pas vendosi të heqë dorë nga vendi i saj dhe të vazhdojë të ndërtojë karrierën e saj në SHBA.

Dukej se ajo nuk do të ishte kurrë një tenisiste e mirë. Deri në moshën 27-vjeçare, ajo nuk kishte asnjë titull të vetëm WTA, dhe më pas në 15 ditët e fundit ajo bëri një mrekulli.

Besojeni apo jo, Pera fitoi dy tituj prestigjioz të WTA-s së njëpasnjëshme dhe shkoi në një seri mbresëlënëse prej 12 ndeshjesh pa humbur asnjë set, ndaj fansat me të drejtë pyesin se ku ka qenë deri më sot dhe pse u shfaq kaq vonë.

Ajo javën e kaluar fitoi turneun WTA në Budapest duke mposhtur në dy sete serbenë Aleksandra Krunic, e më pas të njëjtën gjë e përsëriti sot në finalen e Hamburgut ndaj estonezes Anett Kontaveit.
Pak javë më parë, në një intervistë për Nova.rs, ajo tregoi se pse e zëvendësoi përzgjedhjen e Kroacisë me SHBA-në.

“Unë nuk kam qenë në Kroaci aq gjatë sa të ndjej se sa vëmendje i kushtohet tenisit. Sigurisht që nuk është sporti më popullor, ky është mentaliteti këtu. Shumë varet nga mënyra se si luan dhe sa shumë njerëzit të vlerësojnë. Kur bën nuk ec mire, te godasin pak, por kjo eshte mire. Meqenese eshte sport individual humbim cdo jave. Nuk eshte e lehte sepse njerezit te vleresojne shume. Ne amerike cdo gje eshte me e organizuar. Ne kemi nje vend ku ne bëj gjithë ditën, të gjitha llojet e stërvitjeve. Në Zagreb dhe Kroaci, duhet të shkosh me makinë në një vend, pastaj në të dytin dhe duhet të përshtatesh. Unë kisha nënshtetësi amerikane përmes babait tim, pavarësisht nga tenisi. Kur kisha nevojë për mbështetje financiare, Ishte pak më e lehtë atje. Ne nuk mund të paguanim për turne, trajnerë. Megjithatë, ky është një sport i shtrenjtë dhe prindërit në fillim paguajnë për gjithçka. Nuk ia dolëm dhe në fund të gjitha u shpaguan.” – theksoi Pera.

Pas kësaj jave Pera do të ngjitet në vendin e 54-të dhe do të arrijë një kërcim prej 27 pozicionesh.

Kategoritë
Sport