Kryediplomati amerikan lavdëron Turqinë për përpjekjet diplomatike për dërgesat e drithit

“Sekretari Blinken përgëzoi Türkiye-n për përpjekjet diplomatike që çuan në dërgesën e parë të drithit ukrainas që u largua nga Deti i Zi që nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë në Ukrainë”, tha Departamenti i Shtetit

Në një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken vlerësoi Türkiye-n për përpjekjet e saj diplomatike në lidhje me dërgesat e drithit ukrainas, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Sekretari Blinken përgëzoi Türkiye-n për përpjekjet diplomatike që çuan në dërgesën e parë të drithit ukrainas që u largua nga Deti i Zi që nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë në Ukrainë”, tha Departamenti i Shtetit në një deklaratë.

Gjatë telefonatës, Blinken ka nënvizuar rëndësinë e bashkëpunimit për të siguruar që më shumë anije të mund të nisen nga portet ukrainase sipas marrëveshjes së drithit dhe ka theksuar rëndësinë e mbajtjes së Moskës përgjegjëse për zotimet e bëra.

Türkiye, OKB-ja, Rusia dhe Ukraina nënshkruan marrëveshjen historike më 22 korrik për të rihapur tre porte ukrainase – Odesa, Chernomorsk dhe Yuzhny – për drithërat që kanë ngecur për muaj të tërë për shkak të luftës Rusi-Ukrainë, e cila është tani në muajin e gjashtë.

Për të mbikëqyrur eksportet e drithit ukrainas, një qendër e përbashkët koordinimi në Istanbul nisi punën zyrtarisht më 27 korrik, e përbërë nga përfaqësues nga Türkiye, OKB-ja, Rusia dhe Ukraina, për të mundësuar transportin e sigurt nga anijet tregtare të mallrave ushqimore komerciale dhe plehrave nga tre portet ukrainase të Detit të Zi.

Dje, anija e parë e ngarkuar me grurë nga Ukraina u nis për në Liban pas inspektimeve në Istanbul.

Kategoritë
BotaLajme