Kryeministri britanik: Të gjithë shqiptarët e mbetur do të riatdheson shpejt

Britania tha të martën se planifikon të fusë në fuqi legjislacionin e ri për të parandaluar emigrantët që kalojnë Kanalin Anglez të mbeten në Britani.

Qeveria po përpiqet të kontrollojë rritjen e numrit të personave që  të mbërrijnë me varka të vogla në bregdetin anglez.

Numri i njerëzve që mbërrijnë në Angli përmes Kanalit është dyfishuar në dy vitet e fundit, me shifrat e qeverisë që tregojnë se shqiptarët përbëjnë numrin më të madh të njerëzve që vijnë nga kjo rrugë, raporton abcnews.al.

Kryeministri Rishi Sunak njoftoi një strategji të re me pesë pika për trajtimin e imigracionit të paligjshëm, duke përfshirë planet për të përshpejtuar kthimin e azilkërkuesve shqiptarë dhe uljen e numrit fillestar të rreth 150,000 rasteve që kanë kërkuar azil deri në fund të vitit të ardhshëm.

“Nëse hyjnë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar, nuk duhet të jenë në gjendje të qëndrojnë këtu,” i tha Sunak parlamentit.

“Në vend të kësaj, do të ndalohen dhe do të kthehen me shpejtësi ose në vendin e tyre të origjinës ose në një vend të sigurt ku do të shqyrtohet kërkesa për azil.”

Emigrantët që mbërrijnë me varka të vogla janë bërë një çështje kryesore politike për qeverinë konservatore, veçanërisht në zonat e klasës punëtore në Anglinë veriore dhe qendrore, ku migrantët fajësohen se e bëjnë më të vështirë gjetjen e punës dhe shtrirjen e shërbimeve publike.

Sunak tha se një njësi e re do të krijohet për të trajtuar kalimet dhe se në të ardhmen migrantët do të strehohen në parqe pushimi të papërdorura, ish-strehim studentësh dhe vende të tepërta ushtarake dhe jo në hotele.

Ministrja e Brendshme e Britanisë, Sekretarja e Brendshme Suella Braverman, kohët e fundit e quajti valën e mbërritjeve një “pushtim” dhe i përshkroi shumë prej emigrantëve shqiptarë si “kriminelë”, duke çuar në një përgjigje të zemëruar nga kryeministri shqiptar Edi Rama.

Sunak tha se gjatë muajve të ardhshëm mijëra shqiptarë do të kthehen në shtëpi.

Qeveritë e njëpasnjëshme britanike kanë premtuar të ndalojnë mbërritjen e varkave të vogla. Pavarësisht kësaj, një rekord prej 44,867 personash kanë kaluar Kanalin me varka të vogla për të hyrë në Britani këtë vit.

Shqetësimet për nivelin e imigracionit ishin një forcë shtytëse në votën për Brexit në një referendum të 2016-ës, me mbështetësit që i bënin thirrje Britanisë që të “marrë përsëri kontrollin” e kufijve të saj.

Sunak tha se publiku ka “të drejtë të zemërohet” dhe tha se sistemi aktual ishte i padrejtë ndaj atyre që kanë nevojë vërtet për azil.

“Mjaftueshëm është mjaftueshëm.”

Njoftimi u mirëprit fuqishëm nga shumica e anëtarëve konservatorë të parlamentit, të cilët kanë frikë se do të përballen me humbjen në zgjedhjet e ardhshme nëse qeveria nuk arrin të zgjidhë çështjen, raporton abcnews.al.

Disa ligjvënës konservatorë, si ish-ministri Simon Clarke, donin që qeveria të shkonte më tej dhe të konsideronte largimin nga Konventa Evropiane për të Drejtat e Njeriut vitin e ardhshëm për ta bërë më të lehtë hartimin e politikave të reja nëse strategjia e fundit e qeverisë nuk do të pengonte kalimet.

Qeveria e Britanisë në fillim të këtij viti njoftoi planet për të dëbuar emigrantët në Ruandë së bashku me përpjekjet e tjera, duke shpresuar se do të vepronte si një pengesë për ata që mbërrijnë me varka të vogla, shkruan Reuters.

Politika ishte subjekt i një sfide ligjore në Gjykatën e Lartë të Londrës në fillim të shtatorit, kur një koalicion i grupeve të të drejtave të njeriut dhe një sindikatë argumentuan se politika e Ruandës ishte e pazbatueshme dhe joetike. Vendimi pritet të hënën.

Sunak tha se qeveria do të rifillojë fluturimet për në Ruandë dhe njoftoi se parlamentit do t’i kërkohet të vendosë kuota se sa mund të pranohen për arsye humanitare.

Megjithëse sistemi i azilit në Britani është shpesh i ngadalshëm në përpunimin e kërkesave, rreth dy të tretat e mbërritjeve me varka të vogla, rastet e të cilëve janë ekzaminuar, janë konstatuar se janë refugjatë të vërtetë./Abcnews.al/

Kategoritë
BotaLajme