Kryeministri grek zotohet të shtojë më tej shpenzimet ushtarake mes tensioneve me Turqinë

Kyriakos Mitsotakis tha se fuqizimi i forcave të armatosura të vendit do të jenë prioritet i qeverisë së tij konservatore-nacionaliste.

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, u zotua të shtojë më tej shpenzimet ushtarake të vendit mes tensioneve të vazhdueshme me Türkiye-n lidhur me armatosjen që Athina e bën në ishujt e Detit Egje që duhet të kenë status joushtarak, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gjatë një ceremonie të mbajtur dje për emërtimin e një anije të re raketore të sulmit të shpejtë të Marinës Greke, Mitsotakis tha se fuqizimi i forcave të armatosura të vendit do të jetë prioritet i qeverisë së tij konservatore-nacionaliste.

Duke iu referuar marrëveshjeve voluminoze të armëve të arritura së fundmi, duke përfshirë modernizimin e avionëve luftarakë F-16 të prodhimit amerikan dhe blerjen e fregatave të tipit FDI dhe avionëve luftarakë Rafael nga Franca, Mitsotakis tha se “çdo armë greke është një mjet parandalimi”.

Ai gjithashtu tha se blerjet e reja të armëve dhe rekrutimi për ushtrinë greke po bëhen përballë vështirësive të thella financiare.

Fjalimi i kryeministrit grek erdhi teksa qeveria e tij lufton kundër inflacionit rekord dhe rënies së fuqisë blerëse.

Inflacioni në vend aktualisht qëndron në mbi 11 për qind, niveli më i lartë prej tre dekadash.

Sipas entit grek të statistikave, ELSAT, çmimet e gazit natyror u rritën me 261,3 për qind në vit, çmimet e energjisë elektrike u rritën me 38,5 për qind, ndërkohë që çmimet e naftës për ngrohje me 65,1 për qind.

Dronët ushtarakë turq së fundmi regjistruan vendosjen e automjeteve të blinduara greke në ishujt Midilli (Lesvos) dhe Sisam (Samos), gjë që Ankaraja thotë se është në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar. Pamjet u publikuan të dielën.

Siç njoftoi Ministria e Jashtme e Türkiye-s, të hënën u thirr ambasadorin grek dhe u bë thirrje për t’i dhënë fund shkeljeve në ishujt e Egjeut dhe rivendosjen e statusit të tyre joushtarak.

Në një notë, Ministria tha se vendosja ishte një tjetër shkelje e detyrimeve të Greqisë sipas Traktatit të Lozanës të vitit 1923 dhe Traktatit të Parisit të vitit 1947, ku parashikohet që ishujt të çmilitarizohen.

Kategoritë
BotaLajme