Kryeministri i Kroacisë Plenkoviç festoi fitoren me Macron: “Dhe tani, gjysmëfinale!”

Futbollistët e Kroacisë kanë hyrë në gjysmëfinale të Kupës së Botës duke mposhtur Brazilin në çerekfinale pas goditjeve të penalltisë 4:2 (1:1, 0:0) dhe në gjysmëfinale presin më të mirën. Ndeshja Holandë – Argjentinë.

Pas pjesës së rregullt ishte 0:0, ndërsa pas shtesë 1:1. Brazili kaloi në epërsi me golin e Neymar (105+1), dhe Bruno Petkoviç barazoi në minutën e 117-të. Në gjuajtjen e penalltive, heroi i ndeshjes, Dominik Livakoviç, shpëtoi një goditje nga Rodrygo dhe Marquinhos goditi shtyllën, ndërsa Vlashiq, Orshiq, Majer dhe Modriç shënuan për Kroacinë.

Kryeministri Andrej Plenkoviç festoi në takimin e grupit EUMED-9, i cili përbëhet nga nëntë shtete anëtare mesdhetare dhe jugore të Bashkimit Evropian – Qiproja, Franca, Greqia, Kroacia, Italia, Malta, Portugalia, Sllovenia dhe Spanja.

Kryeministri i Qipros Nicos Anastasiades, Presidenti i Francës Emanuel Macron, Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis, Kryeministri i Italisë Giorgia Meloni, Kryeministri i Maltës Robert Abela, Kryeministri i Portugalisë António Costa, Kryeministri i Sllovenisë Robert Golob, President të Këshillit Evropian Charles Michel dhe Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Shikoni si ka festuar Plenkoviq.

Kategoritë
LajmeRajoni