Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Pelosi, vizitë të paparalajmëruar në Ukrainë

Zelenskyy i dha Pelosit Urdhrin e Princeshës Olga për “kontributin e saj të rëndësishëm personal” në forcimin e bashkëpunimit SHBA-Ukrainë dhe mbështetjen e Ukrainës “sovrane, të pavarur dhe demokratike”

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy u takua sot me kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së Nancy Pelosi në kryeqytetin Kiev, njoftoi presidenca.

Zelenskyy falënderoi Pelosin dhe ndau një video të vizitës së saj, e cila nuk u njoftua paraprakisht.

“Ju jam mirënjohës për këtë sinjal të mbështetjes së fortë nga Shtetet e Bashkuara”, tha ai në një deklaratë.

Ai gjithashtu i dha Pelosit Urdhrin e Princeshës Olga për “kontributin e saj të rëndësishëm personal” në forcimin e bashkëpunimit SHBA-Ukrainë dhe mbështetjen e Ukrainës “sovrane, të pavarur dhe demokratike”.

Pelosi konfirmoi udhëtimin, duke thënë se delegacioni i Kongresit udhëtoi në Kiev “për të dërguar një mesazh të pagabueshëm dhe tingëllues për gjithë botën: Amerika qëndron fort me Ukrainën”.

Kryetarja e Dhomës tha se mbështetja shtesë e SHBA-së është në rrugë e sipër, pasi ajo shpreson të kalojë një paketë ndihme prej 33 miliardë dollarësh për Ukrainën, të kërkuar nga presidenti Joe Biden.

Delegacioni do të udhëtojë gjithashtu në Poloni, e cila ka pranuar numrin më të madh të refugjatëve ukrainas, për të falënderuar udhëheqjen e saj “për përkushtimin dhe përpjekjet e tyre humanitare”.

Kategoritë
BotaLajme