Ku është Korridori Suwalki, vendi ku mund të fillojë Lufta e Tretë Botërore

Vendimi i Lituanisë për të ndaluar transportin e mallrave të caktuara nëpër territorin e saj në enklavën ruse të Kaliningradit në përputhje me sanksionet e Bashkimit Evropian ka tërhequr edhe një herë vëmendjen e botës te hendeku ose korridori Suwalki, rruga më e shkurtër midis Kaliningradit dhe aleatit të Rusisë, Bjellorusisë.

Ministria e Jashtme e Rusisë tha në një deklaratë se nëse Lituania nuk lejon transportin e mallrave midis rajonit të Kaliningradit dhe pjesës tjetër të Rusisë, ajo do të ndërmarrë veprime për të mbrojtur interesat e saj.
Revista e famshme Politico e quajti Gap Suwalki si vendin më të rrezikshëm në planetin Tokë.

Paralajmërimi i Rusisë ka tërhequr vëmendjen e botës ndaj një brezi tokësor 65 kilometra të gjatë në kufirin Lituano-Polak që ndan enklavën ruse të Kaliningradit nga Bjellorusia, regjimi i së cilës është një aleat besnik i Rusisë.

Deri në rënien e BRSS dhe anëtarësimin e vendeve baltike në aleancën e NATO-s, ky rrip i ngushtë toke në kufirin e Lituanisë dhe Polonisë nuk kishte ndonjë rëndësi të veçantë strategjike.

Ndryshimet gjeopolitike kanë bërë që Korridori Suwalki të bëhet një vend me rëndësi më të madhe strategjike si për NATO-n ashtu edhe për Rusinë. Sipas shumë analistëve, kjo zonë do të ishte vendi i konfliktit fillestar në Luftën e Tretë Botërore hipotetike.

Që nga viti 2014, NATO ka dislokuar forca ushtarake relativisht të forta pranë kësaj zone. Një divizion shumëkombësh prej 1600 trupash, i përbërë nga ushtarë gjermanë, çekë, norvegjezë dhe holandezë, është vendosur rreth 140 kilometra larg kufirit në Rukia, Lituani. Përveç kësaj, këtu ndodhet njësia më elitare e Ushtrisë Lituaneze, Brigada e Mekanizuar e Këmbësorisë “Ujku i Hekurt”.

Në anën polake, në qytetin e Orzysz, në një distancë të ngjashme, një njësi e ushtrisë amerikane të fuqisë së batalionit ishte vendosur, së bashku me disa trupa britanike, rumune dhe kroate. Brigada e 15-të e mekanizuar polake është gjithashtu në Orzysz.

Pas pushtimit rus të Ukrainës, NATO vendosi rreth 40,000 trupa në krahun e saj lindor. Si pjesë e përgjigjes, Lituania riaktivizoi një bazë ushtarake në Rudninkai, rreth 125 kilometra nga Korridori Suwalki. Kjo bazë mund të strehojë deri në 3000 ushtarë.

“Disa mendojnë se nuk ka kuptim të na sulmojnë, por duhet theksuar se kjo është një rrugë tokësore e drejtpërdrejtë për në Kaliningrad. Nëse ata janë në gjendje të pushtojnë Ukrainën, ata mund të godasin më pas këtu,” Ramunas Sherpetauskas, komandant i vullnetarit lokal lituanez. milicia, i tha Politico .

Rusia, nga ana e saj, ka vendosur raketa Iskander në Kaliningrad që kanë aftësinë për të mbajtur koka bërthamore. Përveç kësaj, janë vendosur forca të forta ushtarake. Kaliningrad është selia e Flotës Balltike të Ushtrisë Ruse dhe Korpusit të 11-të të Ushtrisë.

Stërvitjet ushtarake ruso-bjelloruse West 2017 dhe West 2021 simuluan sulme në të gjithë pjesën veriore të Korridorit Suwalki, i cili ka kushte më të mira natyrore për përparimin e njësive të rënda ushtarake të mekanizuara. Qendra për Analizën e Politikave Evropiane dhe Agjencia Suedeze e Kërkimeve të Mbrojtjes konsideruan gjithashtu një sulm në territorin e Lituanisë një rrugë të mundshme në rast lufte.

Megjithatë, duhet theksuar se një sulm rus në këtë zonë mbetet i pamundur sepse do të nënkuptonte aktivizimin e nenit 5 të marrëveshjes së NATO-s për mbrojtjen e përbashkët, që do të shënonte fillimin e Luftës së Dytë Botërore. Gjithashtu, Rusia ka mundësinë të mbajë komunikimin me rajonin e Kaliningradit përmes rrugës detare përmes Detit Baltik.

Kategoritë
BotaLajme