Ku është vajza që ishte një simbol i vuajtjeve të afganëve

Sharbat Gula, e cila prej kohësh është rritur, ende njihet në botë si një “vajzë afgane”. Në vitin 1985, vetëm një vit pasi vështrimi i saj depërtues smeraldi u përjetësua nga fotografi i luftës Steve McCurry, ajo u bë një simbol ndërkombëtar i vorbullës së luftës dhe ndarjes së Afganistanit. Ku është ajo dhe çfarë po bën sot 50-vjeçarja afgane?

Me sy të gjelbërt depërtues, ajo zbukuroi kopertinën e National Geographic. Fotografi nuk e dinte emrin e vajzës 12-vjeçare, të cilën e gjeti në një kamp refugjatësh pakistanez, as 17 vjet më vonë, deri në vitin 2002, kur ai udhëtoi në Pakistan me një ekip televiziv në kërkim të gjetjes së syve të gjelbër. sërish vajzë. Ata e shfaqnin foton e saj kudo dhe shpresonin që dikush ta njihte. Sharbat Gulu më në fund u takua përsëri në botën kodrinore afgane, shkruan N1 Sllovenia.

“Koha dhe vështirësitë ia fshinë rininë. Lëkura e saj duket si lëkura e kafshëve. Tiparet e nofullës së saj u zbutën. Sytë, megjithatë, ende shkëlqejnë; nuk u zbut, “tha Macury për National Geographic në 2002.

Asokohe, njëzet vjet më parë, Gula e kujtonte ende gjallë momentin që fotografi i luftës ka fiksuar në një objektiv fotografik. Asaj iu kujtua zemërimi që ndjeu atëherë. Burri që e pikturoi ishte një i huaj. Ajo nuk ishte fotografuar kurrë më parë, madje edhe pas kësaj askush nuk e fotografoi derisa u takua sërish me fotografin shtatëmbëdhjetë vjet më vonë, kujton Gula për një artikull në revistën National Geographic.

Dhe Maccury-t e kujtoi mirë momentin kur kapi vështrimin e saj smerald. Drita ishte e lehtë. Kampi i refugjatëve ishte vetëm një det me tenda. Vuri re vajzën e turpshme në një tendë të përshtatur për orët e shkollës. “Nuk e mendoja se fotoja e kësaj vajze do të ishte kaq e ndryshme nga gjithçka që bëra atë ditë”, tha Maccury, duke kujtuar mëngjesin e vitit 1984.

Ikja nga lufta, burgimi dhe dëbimi

Sharbat Gula është një jetim i lindur në fisin afgan Pashtun. Ata janë konsideruar prej kohësh si populli më i përhapur në Afganistanin e sotëm, dhe atdheu tradicional i Pashtunëve ndodhej në lindje, jug dhe jugperëndim të kryeqytetit afgan. Siç shkruanin në katalogun e botuar gjatë ekspozitës “Afganistani – Pamje sllave në muzeun etnografik slloven”, edhe pashtunët ishin të ndarë në shumë fise, shumë prej të cilave ishin nomade.

Gula, si shumë vajza të tjera afgane, vinte nga një familje e prekur nga lufta. Kur vendi i saj u kap në duart e pushtimit sovjetik dhe kur prindërit humbën jetën, ajo ndoshta ishte vetëm gjashtë vjeç.

“Rusët ishin kudo. Ata po vrisnin njerëz. Ne nuk kishim zgjidhje,” tha vëllai i saj disa vite më parë kur u pyet pse u larguan nga Afganistani. Të shoqëruar nga gjyshja e tyre, ata ecën në shumë maja të mbuluara me borë dhe u nisën drejt vendit fqinj.

Deri në vitin 2014, Gula jetonte në Pakistan, por u fsheh kur autoritetet e akuzuan atë se kishte blerë një kartë identiteti pakistaneze të falsifikuar. Gula fillimisht doli pas hekurave dhe më pas autoritetet pakistaneze urdhëruan deportimin e saj dhe e kthyen në Kabul.

Gula më pas tha se nuk do të kishte ardhur pas hekurave nëse personazhi i saj nuk do të përjetësohej në kopertinën e një reviste me famë botërore. Organizatat humanitare në atë kohë gjithashtu dënuan ashpër vendimin e qeverisë pakistaneze për të kthyer Gulu në atdheun e saj, por presidenti i atëhershëm afgan Ashraf Ganiza organizoi një pritje për të në pallatin presidencial dhe i dorëzoi asaj çelësat e një apartamenti të ri të financuar nga shteti.

Gula jetoi në Afganistan deri në fund të vitit të kaluar, kur shumë afganë vendosën të iknin për shkak të ofensivave të shumta të suksesshme talebane.

Në nëntor të vitit të kaluar, pasi talebanët morën pushtetin në Afganistan, zyra e presidentit italian Mario Draghi njoftoi se Italia kishte organizuar evakuimin e 50-vjeçares sepse ajo kërkoi ndihmë për t’u larguar nga vendi. Siç njoftonin në atë kohë, qeveria italiane duhej ta ndihmonte për t’u integruar në shoqërinë e atjeshme.

50-vjeçarja Gula sot është nënë e pesë fëmijëve, gjashtë prej të cilëve kanë vdekur në fëmijëri. Ata kanë lindur të gjithë në një martesë të rregulluar me gruan e tij Rahmat Gul, me të cilën ajo u martua në moshën 13-vjeçare. Rahmat kujton se janë martuar në moshën 16-vjeçare.

Vetëm një mbishkrim i shkurtër u shfaq në kopertinën e revistës National Geographic poshtë fotos së saj, “sytë e përhumbur që flasin për frikën e refugjatit afgan”, dhe Sharbat Gula u bë simbol i frikës dhe ikjes nga lufta.

Fotografi Steve Maccury gjithashtu pati një ekspozitë në shkurt si pjesë e festivalit të fotografisë Xposure, i cili zhvillohet në Emiratin e Sharjah, qyteti i tretë më i madh për nga popullsia në Emiratet e Bashkuara Arabe. Tema kryesore e festivalit ishte ndryshimi i klimës dhe tërheqja e vëmendjes përmes fotografisë, ndërsa të ftuar ishin fotografë të tjerë me famë botërore që fotografojnë konfliktet e luftës, refugjatët dhe regjistrojnë histori personale. Ekipi N1 i Sllovenisë gjithashtu mori pjesë në festival.

Kategoritë
KurioziteteTë ndryshme