Kurdët u përleshën me policinë në Paris. Ata janë përmbysur dhe kanë djegur makinat

Përleshjet shpërthyen mes policisë dhe anëtarëve të komunitetit kurd në Paris sot për të DYTË me radhë pasi një person i armatosur vrau tre kurdë të premten. Protestuesit përmbysën makina, i vunë flakën të paktën një makine dhe dogjën goma makinash pranë Place de la Republique, një vend tradicional protestash në Paris.

Më herët kurdët mbajtën një protestë paqësore. Konflikti shpërtheu pasi disa prej protestuesve u larguan nga Trg Republike dhe filluan të gjuanin me raketa policinë, e cila u përgjigj me gaz lotsjellës. Përleshjet kanë zgjatur rreth dy orë, pas së cilës protestuesit janë shpërndarë.

“Nuk jemi të mbrojtur fare”

Një person i armatosur vrau tre persona në Qendrën Kulturore Kurde dhe një kafene aty pranë në lagjen e 10-të të Parisit të premten. Policia ka arrestuar një 69-vjeçar, i cili u lirua së fundmi nga paraburgimi, ndërsa priste gjyqin për një sulm me saber në një kamp emigrantësh në Paris një vit më parë.

Vrasjet ndodhën në një kohë kur komuniteti kurd po përgatitej për përkujtimin e dhjetë të vrasjes së tre grave kurde në Paris. Pas marrjes në pyetje të të dyshuarit, hetuesit po hetojnë edhe motivet e mundshme raciste të sulmuesit, njoftoi të shtunën prokuroria.

Prokuroria e Parisit njoftoi të shtunën se i dyshuari francez 69-vjeçar mund të marrë një dënim maksimal me burgim të përjetshëm.

“Ai padyshim donte të sulmonte të huajt”

“Ne nuk jemi aspak të mbrojtur. Në 10 vjet, gjashtë aktivistë kurdë u vranë në zemër të Parisit në mes të ditës,” tha Berivan Firat, zëdhënëse e Këshillit Demokratik Kurd në Francë (CDK-F) për BFM TV në protesta.

“Ai padyshim donte të sulmonte të huajt”, tha ministri i Brendshëm francez Gerald Darmanin. Megjithatë, ai shtoi se nuk dihet nëse sulmi ishte drejtuar drejtpërdrejt kundër kurdëve. Mediat franceze raportojnë se i dyshuari i ka thënë policisë se ka qëlluar për shkak se ishte racist.

Kategoritë
BotaLajme