Kush është Herve Renard, ish-pastruesi që shkatërroi Argjentinën me Arabinë Saudite

Kompania e të dhënave Nielsen Gracenote e shpalli fitoren mahnitëse të Arabisë Saudite ndaj Argjentinës në peshën e rëndë (2:1) në Botërorin aktual në Katar si statistikisht tronditjen më të madhe në historinë e Kupës së Botës.

Sauditët (të renditur në vendin e 51-të nga FIFA) shiheshin thjesht si një formalitet për Argjentinën e Lionel Messit, të cilët janë ndër favoritët për të fituar Kupën e Botës, por skuadra e Herve Renardit kishte ide të tjera.

Natyrisht, bota e futbollit është e shtangur dhe Renard është në qendër të vëmendjes. Ndërsa fitorja ndaj Argjentinës është padyshim arritja më e madhe e Renardit, por nuk është suksesi i tij i parë i vërtetë. Renard, i cili dikur punonte si portier, ka shumë cilësi.

Kush është Herve Renard?

Renard pati një karrierë 15-vjeçare si mbrojtës duke luajtur për Cannes, Stade de Vallauris dhe SC Draguignan në Francë. Në fund të karrierës së tij, Renard-it iu desh të punonte si portier ose pastrues për të përballuar jetesën.

Më pas ai filloi kompaninë e tij të pastrimit ndërsa mori licencën e trajnerit.

Karriera e trajnerit të Renardit filloi në Draguignan përpara se të kalonte asistentin e trajnerit në Shanghai Cosco (Kinë) dhe Cambridge United (Angli). Më vonë, ai u bë trajner i ekipeve nga Kembrixh dhe Nam Dinh (Vietnam) dhe AS Cherbourg (Francë).

Megjithatë, suksesi i tij si trajner erdhi në nivel ndërkombëtar me ekipet kombëtare afrikane.

Renard është i vetmi trajner që ka udhëhequr dy ekipe të ndryshme kombëtare drejt titullit të Kupës së Kombeve të Afrikës: Zambia në 2012 dhe Bregu i Fildishtë tre vjet më vonë.

Ai gjithashtu ndihmoi Marokun të kualifikohej për Kupën e Botës së parë në 20 vjet në 2018, por u tërhoq pas një dalje të papritur nga Kupa e Kombeve Afrikane 2019.

Ai gjithashtu drejtoi skuadrën e ligës së parë franceze Lille në 2015.

Arritjet me kombëtaren e Arabisë Saudite

Në vitin 2019, Renard u emërua trajner i Arabisë Saudite dhe nën drejtimin e tij, Skifterat e Gjelbër u hodhën nga e 70-ta në 51-ën në renditjen e FIFA-s.

Arabia Saudite nën drejtimin e Renard përfundoi në krye të grupit të tyre kualifikues përpara Japonisë dhe Australisë dhe arriti në Kupën e Botës për herë të gjashtë.

Çfarë tha Renard pas fitores ndaj Argjentinës?

Renard pati një reagim shumë objektiv ndaj fitores tashmë të famshme të Arabisë Saudite ndaj Argjentinës. Në fakt, ai ka vazhduar të tregojë edhe gabimet e skuadrës së tij ndaj Messit dhe shokëve të tij.

“Ky është futboll, ndonjëherë mund të ndodhin gjëra krejtësisht të çmendura. Ne mund të festojmë mirë vetëm për 20 minuta dhe kaq, ka edhe dy ndeshje të tjera. Kur të vini në Kupën e Botës, duhet të besoni në veten tuaj, në futboll gjithçka mund të ndodhë. Taktikisht ne nuk ishim të mirë në pjesën e parë. Bllokimi ynë ishte kompakt, por presioni ynë ndaj portierëve dhe mesfushorit mbrojtës Leandro Paredes nuk ishte i mjaftueshëm. Nëse do të kishim pranuar një gol të dytë në atë kohë, loja do të kishte përfunduar.” tha 54-vjeçari.

Ndeshja e radhës e Arabisë Saudite është kundër Polonisë më 26 nëntor.

Kategoritë
Sport