Kush është Walid Regragui, njeriu që pasoi Vahën dhe bëri sensacionin më të madh të Botërorit?

Nuk ka më asnjë dyshim, Maroku është sensacioni më i madh i Botërorit në Katar. Krijuesi i këtij suksesi fenomenal është një ekspert relativisht i ri, Walid Regragui.

Përfaqësuesja e njohur e Marokut papritmas mori mundësinë për të udhëhequr kombëtaren në një moment mjaft të paqëndrueshëm. Edhe pse Kupa e Botës u fitua, Regragui (47) pranoi ftesën për të marrë stolin nga Vahid Halilhodžić për disa muaj dhe për të shkuar në Botëror, pa e ditur skuadrën.

Megjithatë, kjo nuk e pengoi atë që të arrijë suksesin më të madh në historinë e futbollit maroken dhe të arrijë në çerekfinale të Kupës së Botës kundër Spanjës, një nga pretendentët më të mëdhenj për titullin kampion.

Jo vetëm kaq, Maroku mundi dy përzgjedhje dhe favorite të mëdha në grup, Belgjikën dhe Kroacinë, dhe u gjend në krye të grupit.

Regragui nuk është një emër aq i njohur në Evropë, ndaj është mirë të kontrollosh se çfarë ka bërë në karrierën e tij të lojës dhe veçanërisht trajnerit.

I lindur në Paris, Regragui e kaloi pothuajse të gjithë karrierën e tij në Francë, kryesisht në ekipe të kategorisë së dytë. “Ekskursioni” i tij i vetëm ishte Racing Santander në Spanjë, por ai nuk pati suksese dhe trofe të mëdhenj.

Megjithatë, nuk mund të thuhet e njëjta gjë për karrierën e trajnerit. Edhe pse është ende një ekspert i ri, ai tashmë ka një grusht trofesh në koleksionin e tij dhe ajo që është më interesante, ishte kampion kombëtar me të gjitha skuadrat për të cilat punoi.

Karrierën e filloi në vitin 2014 në FUS Rabat, me të cilin fitoi titullin kampion të Marokut dhe Kupën e këtij vendi.

Më pas ai u transferua në Katar ku drejtoi Al Duhail dhe u bë kampion i atij vendi në vitin 2020.

Angazhimi i tij i fundit ishte edhe më i suksesshmi. Ai mori pankinën e Wydad nga Kazablanca dhe fitoi kurorën e dyfishtë atje, u bë kampion i Marokut dhe fitoi Ligën e Kampionëve Afrikan.

E gjithë kjo ishte një rekomandim për Federatën e Futbollit të Marokut për të ardhur në stol në një moment delikat dhe për të çuar përzgjedhjen në Kupën e Botës. Ai pranoi dhe shkroi historinë, dhe Maroku do të jetë pre e vështirë për Portugalinë apo Zvicrën, nuk ka rëndësi se kush është në luftë për gjysmëfinale.

Regragui gjeti harmoninë në ekip. Ai riktheu tre yje të mëdhenj të kombëtares, të cilët ishin në sherr me Vahid Halilhoxhiqin. Natyrisht, bëhet fjalë për Hakim Ziyech, Nussair Mazraoui dhe Amine Harit.

Pikërisht për këtë harmoni me trajnerin kanë folur marokenë para se të vinin në Botëror, duke thënë se me Regraguin kanë një marrëdhënie të veçantë sepse është më i ri, por edhe ekspert vendas dhe për këtë dallon nga Halilhoxhiq.

Njeriu që ka punuar me të dy trajnerët, si Halilhodžić dhe Regragui, është legjenda e Marokut Mustapha Hadji. Ai shpjegoi se si ndryshojnë metodat e Regraguit dhe pse suksesi është i mundur.

“Nuk është se fajësoj Vahidin, por pas largimit të tij lojtarët u liruan. Kur je futbollist dhe shkon në stërvitje pa dëshirë, është shumë e vështirë. Disiplina e madhe vret disiplinën. Humb lojtarët me forcë, humbet. gjithçka kur je shumë i vështirë”, tha Hadji, i cili ka 63 paraqitje (13 gola) për Marokun dhe ka qenë asistent për Bosnje-Hercegovinën. tek një ekspert.

Pavarësisht se kur Maroku përfundon rrugëtimin e tij përrallor në Kupën e Botës, Regragui do të mbetet i gdhendur me shkronja të arta në historinë e Luanëve të Atlasit. Nuk do të ishte befasi nëse do ta shohim së shpejti në një klub më të madh evropian.
Bu kaynak metin hakkında daha fazla bilgiEk çeviri bilgileri için kaynak metin gerekli
Geri bildirim gönder
Yan paneller

Kategoritë
Sport