Kush performoi në Doha? Koreani ndiqet nga 48 milionë njerëz,Fahad është një aktivist për të drejtat e njeriut

Kupa e Botës është e HAPUR. Ceremonia paraqiti Morgan Freeman si transmetues dhe këngëtari koreano-jugor dhe anëtari i BTS Jung Kook dhe Fahad al-Kubaisi performuan një nga këngët zyrtare të kampionatit të Dreamers.

Kush është Jung Kook?

25-vjeçari Jung është një këngëtar pop koreano-jugor dhe anëtari më i ri i grupit të djemve koreano-jugor BTS. Për shkak të popullaritetit të tij, shumë e quajnë atë “Mbreti i shitur”, sepse artikujt që ai përdor shiten shpejt, qofshin ato këpucë, zbutës rrobash, verë apo diçka tjetër.

Në mars 2021, Jung vendosi një rekord të ri për më shumë shikues në kohë reale në historinë e aplikacionit të transmetimit të Koresë së Jugut V Live. Transmetimi i tij i drejtpërdrejtë solo më pas tejkaloi 22 milionë shikues të njëkohshëm.

Fahad është një aktivist për të drejtat e njeriut

Fahad al-Kubaisi është 41 vjeç dhe është një këngëtar, producent, aktivist për të drejtat e njeriut dhe model nga Katari. Ajo u bë e njohur në shtetet arabe të Gjirit Persik. Ai lindi në Doha dhe u rrit në një familje konservatore islame. Ai u rrit me shtatë vëllezër.

Ai u diplomua për edukim fizik dhe shkenca sportive në Universitetin e Katarit. Në fëmijërinë e tij, ai u ndikua nga muzika arabe dhe tingujt pop. Filloi karrierën e tij si këngëtar islamik në shkollën e mesme. Publikoi disa këngë islame në vitin 1997. Në vitin 2001, ai publikoi albumin e tij të parë të titulluar Jamaal El Rouh (E bukura e shpirtit). Katër vjet më vonë, ai publikoi albumin e dytë Ela Rouhi (Shpirti im).

Me ndihmën e kompozitorit nga Katari Matar Ali al-Kuwari, në vitin 2006  kaloi në fushën e këngës joislame dhe më pas publikoi albumin e tij të parë jo-islamik Layesh (Pse?). Gjashtë vjet më vonë karriera e tij mori hov kur publikoi albumin e tij të katërt të vetë-prodhuar.

Duke komentuar pjesëmarrjen e tij në hapjen e Kupës së Botës në Katar, Fahad tha se ishte shumë i emocionuar. “Ne jemi të emocionuar t’i mirëpresim të gjithë dhe t’i bashkojmë këtu në Katar ku do të shohin paqen, zhvillimin dhe dashurinë tonë. Mendoj se ky është mesazhi më i rëndësishëm për njerëzit që do të na vizitojnë”, tha këngëtarja./Gazetaere

Kategoritë
Të ndryshme