LAJMI I FUNDIT: Këto janë rezultatet e fundit nga zgjedhjet presidenciale në Turqi

Numërimi i votave ka filluar për të përcaktuar rezultatin e një gare tripalëshe midis Presidentit Recep Tayyip Erdogan, kandidatit kryesor të opozitës Kemal Kilicdaroglu dhe Sinan Ogan.

Qendrat e votimit u hapën në orën 08:00 (05:00 GMT) dhe u mbyllën në orën 17:00 (14:00 GMT). Organizatave mediatike u ndalohet të raportojnë rezultate të pjesshme derisa të hiqet pengesa në orën 21:00 (18:00 GMT).

Nëse asnjë kandidat nuk siguron më shumë se gjysmën e votave në raundin e parë të votimit, do të mbahet balotazhi i 28 majit.

Gjithsej 191.885 kuti votimi janë ngritur për votuesit në vend.

Në garë janë pesë blloqe shumëpartiake: Aleanca e Popullit, Aleanca e Kombit, Aleanca Ata, Aleanca e Punës dhe e Lirisë dhe Bashkimi i Aleancës Socialiste.

Në vijim janë përditësimet më të fundit 👇

22:35 Rezultatet e fundit tregojnë 92,7 për qind të votave të numëruara

Recep Tayyip Erdogan: 49.94%

Muharrem Ince: 0.46%

Kemal Kilicdaroglu: 44.30%

Sinan Ogan: 5.30%

Kategoritë
LajmeRajoni