Larvat e mizave dolën nga trakeja dhe syri

Larvat e mizave të gjalla u hoqën nga sytë dhe trakeja e gruas që u paraqit në spital me kollë, gulçim, ënjtje dhe ankesa djegie pasi hëngri bajamet e mbledhura.

Ayşegül Açik (43), e cila punon si infermiere në Spitalin Shtetëror të Antalia Ataturk dhe është e martuar dhe ka dy fëmijë, mblodhi bajame nga kopshti i të afërmve të saj në lagjen Yalvaç të Ispartës.

Pasi hëngri bajamet që grumbulloi, Açik, i cili ndjeu një mizë të goditur në sy, u drejtua në spital me ankesa për gulçim, kollë, ënjtje dhe djegie në sy pas pak kohësh.

Sipas lajmit të AA; Açik, i cili nuk zbuloi asgjë në ekzaminimin e tij në Isparta, shkoi në Spitalin Shtetëror të Antalia Ataturk për sëmundjet e hapura të syrit Op. Dr. Özgül Mendilcioğlu u ekzaminua. Në syrin e Açikut u zbuluan larvat e mizave.

Özel yıkama işlemi ile gözündeki larvalardan kurtulan Ayşegül Açık’ın nefes darlığı ve öksürük şikayetlerinin geçmemesi üzerine yapılan tetkiklerde, nefes borusunda da sinek larvaları tespit edildi.

Boğazındaki larvalar, Göğüs Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Soner Gürsu tarafından yapılan cerrahi müdahaleyle temizlenen Açık, sağlığına kavuştu.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme