Lavrov mohoi akuzat për shtrimin në spital: Unë i këshilloj gazetarët të jenë më të sinqertë

Pasi u shfaq informacioni se ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov ishte shtruar në spital gjatë mbërritjes në samitin e G20 në Indonezi, zëdhënësja e ministrisë Maria Zakharova mohoi akuzat duke publikuar një video të Sergej Lavrov në ballkonin e një hoteli në Indonezi.

Gjegjësisht, pasi u shfaqën informacione për gjoja shtrimin në spital, Zakharova e “vizitoi” Lavrovin në ballkonin e hotelit ku po përgatitet për samitin e grupit G20, i cili duhet të fillojë të martën.
“Sergei, më falni, por të gjithë po shkruajnë se jeni shtruar në spital?”, pyeti Zakharova një Lavrov dukshëm i hutuar, i cili e takoi në ballkon me dosje, me pantallona të shkurtra dhe një bluzë.

“Përfaqësuesit e mediave perëndimore kanë përhapur thashetheme për shëndetin e presidentit Vladimir Putin për dhjetë vjet. Është e gjitha një lojë politike. Unë i këshilloj gazetarët perëndimorë të jenë më të sinqertë”, tha Lavrov.

Pasi u shfaq informacioni për shtrimin në spital të Sergej Lavrov në Indonezi, e para që foli ishte zëdhënësja e ministrisë, Maria Zakharova.

“Unë jam në Indonezi me Lavrovin. Ne po lexojmë tekstin dhe nuk u besojmë syve. Rezulton se ai është shtruar në spital. Kjo është, natyrisht, një gënjeshtër. Një ekskluzivitet botëror”, tha zëdhënësja e Ministrisë ruse. Punët e Jashtme, Maria Zakharova.

Meqë ra fjala, ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov duhet të “zëvendësojë” presidentin rus Vladimir Putin në takimin e G20, i cili më parë kishte vendosur të mos udhëtonte në takim.

Pavarësisht ardhjes së ministrit të Jashtëm rus, për shkak të situatës në Ukrainë dhe agresionit rus, pritet që zyrtarët rusë ta kalojnë samitin të izoluar diplomatikisht nga zyrtarët e vendeve të tjera të botës që aktualisht mbështesin Ukrainën.

Kategoritë
BotaLajme