Legjenda e Liverpool kundërshton ashpër golin e diskutueshëm të Salah: Duhet të anulohet

Futbollisti legjendar i Liverpool, Danny Murphy, thirri me forcë rregullat e futbollit që lejuan që goli i diskutueshëm i Mohamed Salah kundër Wolverhampton të njihet.

Në betejën për fazën e 16-të të FA Cup, Liverpool dhe Wolverhampton barazuan 2:2 javën e kaluar, që do të thotë se do të luhet një ndeshje e përsëritur me një ekip tjetër vendas.

Por ndeshja do të mbahet mend për golin e diskutueshëm të Mohamed Salah në minutën e 52-të që Reds të kalojnë 2:1. Ai shënoi golin nga pozicioni jashtë loje, por ekipi i arbitrave vendosi ta pranonte.

Domethënë, Cody Gakpo e dërgoi topin për Salah, dhe egjiptiani ishte thellë në pozicion jashtë loje. Portieri i Wolves, Toti Gomes tentoi të ndërpresë topin, por ai e kapi topin dobët dhe ai i erdhi Salah, i cili përfitoi nga rasti.

Shikoni golin këtu. (Gol pogledajte ovdje. )

Kjo është arsyeja pse u pranua goli

Goli u njoh nga gjyqtarët pasi e vlerësuan si tentativë të qëllimshme për të luajtur topin dhe se kishte nisur një sulm i ri.

Rregullorja zyrtare e Federatës së Futbollit të Anglisë (FA) thotë se “një lojtar në pozicion jashtë loje që ka marrë topin nga një kundërshtar që ka luajtur qëllimisht ose ka bërë kontakt të qëllimshëm me topin, duke përfshirë lojën me dorë, nuk konsiderohet të ketë fituar një avantazh për shkak të pozicionit të tij”.

Pavarësisht se ka luajtur për Liverpool për vite, Danny Murphy beson se ky rregull duhet të hiqet menjëherë.

“Unë isha i kënaqur me rezultatin për Liverpool, por ai rregull që gjyqtarët e përdorur duhet të hiqet menjëherë. Ju nuk mund t’i ndaloni mbrojtësit që të përpiqen të heqin topin dhe pastaj një lojtar jashtë loje e fiton atë. Ajo që ata u kërkojnë mbrojtësve tani është për të harruar zakonet që mësova gjatë 20 viteve të rritjes dhe lojës së futbollit, përkatësisht përpjekjes për të ndalur topin dhe për të ndaluar asistimin”, tha Murphy për talkSport.

Murphy, le të kujtojmë, ka luajtur deri në 170 ndeshje për Liverpool në periudhën nga 1997 deri në 2004. Ai luajti për kombëtaren e Anglisë dhe luajti si mesfushor dhe la gjurmë të mëdha edhe në Fulham.

Kategoritë
Sport