Legjendat e Kupës së Botës: Mbretit të futbollit nuk i pëlqente pseudonimi Pele

Edson Arantes do Nascimento, i njohur më mirë si Pele, konsiderohet nga shumë njerëz si futbollisti më i madh që ka pasur ndonjëherë bota. Sigurisht, përveç argjentinasve, ata lavdërojnë Maradonën dhe Messin e tyre.

Pele debutoi me skuadrën e parë të Santos në vitin 1956, një muaj para se të festonte 16-vjetorin dhe vetëm 10 muaj më vonë veshi fanellën e kombëtares braziliane në një ndeshje kundër rivalit më të madh, Argjentinës.

Në moshën 17-vjeçare, ai u bë futbollisti më i ri në Kupën e Botës 1958 në Suedi, dhe ky ishte një rekord botëror për një kohë të gjatë, deri në vitin 1982. Megjithatë, dy rekorde të tjera nga ai Botëror janë ende në pronësi të mbretit legjendar të futbollit. Pele është golashënuesi më i ri në historinë e Kampionatit Botëror me 17 vjet e 239 ditë, si dhe fituesi më i ri i një medalje ari. Atëherë ai kishte dhjetë ditë më shumë. Vështirë se dikush do t’i arrijë ato dy rekorde. Goli i parë në ’58. ai shënoi në fitoren 1:0 në çerekfinale ndaj Uellsit. Më pas ai shënoi një hat-trick në gjysmëfinale me Francën, ndërsa në ndeshjen finale dy herë tundi rrjetën e mikpritësve të turneut, Suedisë. Dhe e gjithë kjo në moshën 17 vjeçare.

Katër vjet më vonë, Brazili mbrojti titullin e kampionit të botës në Kili, por Pele pësoi një dëmtim të rëndë që në fillim të garës. Dhe në vitin 1966, në Angli, ai ishte viktimë e gardianëve të ashpër, prandaj Brazili e përfundoi turneun para kohe. Megjithatë, në vitin 1970 ishte rikthimi i madh i Kariok dhe Pele.

Mbreti i futbollit, siç e quanin shumëkush, udhëhoqi Brazilin drejt titullit të tretë të kampionatit botëror, të cilin nuk e arriti asnjë futbollist botëror para dhe pas tij. Në të njëjtën kohë, ekipi brazilian i vitit 1970, në të cilin përveç Peles ishin edhe Rivelinho, Zairzinho dhe Tostao, konsiderohet si më i miri që ka luajtur ndonjëherë në Kupën e Botës.

Brazili mposhti Italinë me rezultat 4:1 në ndeshjen finale para 107 mijë shikuesve në stadiumin Azteca në Mexico City. Pele hapi rezultatin në këtë ndeshje spektakolare me një gol fantastik në minutën e 19-të.

Ishte lamtumira e Peles në Kampionatin Botëror, ndërsa ndeshjen e fundit me fanellën e Carioca-s e zhvilloi kundër Jugosllavisë më 18 korrik 1971 para 150 mijë shikuesve në Maracana të famshme të Rios. Ndeshja përfundoi në barazim 2:2. Pele nuk ishte golashënuesi në atë ndeshje lamtumire, por golat, përveç ndeshjeve të paharrueshme, sigurisht që shënuan karrierën e tij fantastike. Vetëm me fanellën e kombëtares braziliane ka shënuar 77 gola në 92 ndeshje.

Në total, duke llogaritur ndeshjet me fanellën e Santos, më pas New York Cosmos, ai shënoi 1281 gola të pabesueshëm në 1363 ndeshje. Ai nuk ishte asnjëherë golashënuesi më i mirë në Kampionatin Botëror, por me gjithsej 12 gola të shënuar në 14 ndeshje, ai është një nga golashënuesit më të mirë të të gjitha kohërave. Ai është sigurisht i pari në aftësitë e futbollit. I vetmi, i patejkalueshëm, thjesht Pele. Një fjalë që është bërë sinonim i mbretit të futbollit. Edhe pse vetë ka treguar se pseudonimi i famshëm, me të cilin u bë i njohur në mbarë botën, në fakt nuk e ka pëlqyer kurrë. Ai e mori atë në fëmijërinë e tij nga miqtë që e ngacmonin sepse nëna e tij vazhdonte ta thërriste që të mos shkelmonte kanaçe dhe lecka.

Sipas një versioni tjetër, ai mori pseudonimin Pele për shkak të të dashurit dhe portierit të tij të atëhershëm Vasco da Gama Bile, të cilin e shqiptoi gabimisht si Pele, kështu që djemtë filluan t’i drejtoheshin në atë mënyrë. Kjo fjalë nuk ka kuptim në portugalisht, ndërsa në hebraisht do të thotë – mrekulli!

Dhe së fundi, një tjetër pikë interesi. Prindërit e quanin Edson dhe e quajtën sipas shpikësit të famshëm amerikan Thomas Edison, vetëm se ata vendosën të heqin shkronjën “i” nga emri. Mirëpo, një gabim është bërë në certifikatën e lindjes ku është futur si – Edison.

Sigurisht, Pele nuk ishte shpikës apo shkencëtar, por ai arriti titullin më të lartë të mundshëm në botën e futbollit. Ai ia kushtoi gjithë jetën futbollit. Kjo është arsyeja pse ai është mbreti i kësaj loje.

Kategoritë
Sport