Lëndohet Zlatan Ibrahimoviç

Zlatan Ibrahimovic është lënduar gjatë pjesës së parë të ndeshjes së Milanit në Serie A kundër Juventusit.

40-vjeçari suedez u largua nga fusha në minutën e 28-të dhe u zëvendësua nga Olivier Giroud pasi pësoi një dëmtim në tendinën e tij të Akilit. Ai u pa më vonë në stol me një pako akulli të shtypur në këmbën e tij. Lojtari shpesh përmendet si lider në dhomën e zhveshjes dhe largimi i tij i hershëm do të jetë një humbje për skuadrën kuqezi.

Ibrahimovic ka bërë 19 paraqitje këtë sezon nën drejtimin e trajnerit Stefano Pioli, me një total prej 1068 minutash. Ai ka shënuar tetë gola dhe ka qenë një pikë kyçe për lojtarët më të rinj të skuadrës. Kontrata e tij aktuale skadon me klubin në fund të këtij sezoni, por pritet rinovimi i saj, transmeton KosovaPress.

Veterani suedez vuante nga një problem në tendinën e Akilit edhe në shtator, gjë që e detyroi atë të humbiste katër ndeshje në ligë dhe dy ndeshje të Ligës së Kampionëve.

Fitorja e Milanit kundër Juventusit sonte është thelbësore nëse ata duan të vazhdojnë presionin ndaj liderit të ligës Interit, i cili mundi Venezia 2-1 dje falë një goli në minutën e fundit nga Edin Dzeko.

Kategoritë
Sport