Lewandowski tregoi tragjedinë e madhe që përjetoi, e mbajti për vete për një kohë të gjatë

Sulmuesi polak Robert Lewandowski (34) tregoi një histori tepër të trishtuar dhe zbuloi privatësinë e tij më shumë se kurrë. Gruaja e tij Ana (34) pati një abort në vitin 2016 dhe historia ka parë vetëm tani dritën e ditës.

Lewandowski e zbuloi këtë gjatë prezantimit të dokumentarit të tij në Amazon, kur pranoi qartë se për të dhe të dashurin e tij, bota u shemb para ndikimit të fatit.

“Po, ishte një situatë e keqe për ne si familje”, tha sulmuesi i Barcelonës për “Sport Bild”.

“Menjëherë pas kësaj luajtëm Kampionatin Evropian në Francë dhe dolëm në çerekfinale me Poloninë. Koha më parë ishte shumë e vështirë. Më duhej të fokusohesha në futboll, por gjithmonë kisha në mendje një temë shumë më të rëndësishme. Tifozët nuk e kishin idenë, ata thjesht prisnin që unë të shënoja dhe të isha Robert”.

Fati i vështirë i ish-lojtarit të Bajernit e ndoqi në çdo hap.

“Por, sigurisht, nuk mund të harroja atë që na ndodhi si familje. Kjo ishte një sfidë e madhe për mua – si të mësoja të përballesha me situata të këqija private dhe të gjeja një çelës në fushë në mënyrë që të bëja punën time. më i miri si futbollist”.

Foshnja që do të lindte së shpejti e ndihmoi çiftin edhe kur vajza e tyre Klara lindi në 2017 dhe motra e saj më e vogël Laura tre vjet më vonë. Që atëherë, “Lewy” dhe gruaja e tij kanë pasur një familje të madhe.

Në fund të marsit, filmi dokumentar “Lewandowski” u shfaq premierë në Varshavë, ku Roberti dhe Ana ishin aty dhe treguan se sa të lumtur janë bashkë. Në Poloni, filmi është shfaqur që më 31 mars, ndërsa në Gjermani duhet të jetë i disponueshëm nga fundi i majit.

Dokumentari nuk flet qëllimisht vetëm për sportin, por edhe për shumë gjëra private, më pak të njohura nga jeta e golashënuesit fenomenal polak.

Kategoritë
Sport