Lideri çeçen: Unë i respektoj ukrainasit, më vjen keq që nuk e kuptojnë se Perëndimi po i shfrytëzon

Forcat ukrainase pësuan humbje të mëdha gjatë kryerjes së kundërofensive vetëvrasëse pranë Seversk dhe Soledar, njoftoi lideri çeçen Ramzan Kadyrov në Telegram.

“Luftëtarët tanë, së bashku me forcat aleate, vazhdojnë ofensivën përgjatë vijës Soledar, Yakovlivka dhe Seversk. Një numër i madh i personelit dhe pajisjeve të armikut janë shkatërruar”, tha Kadyrov në Telegram, raporton agjencia ruse e lajmeve TASS. .

Duke iu referuar fjalëve të sekretarit të këshillit të sigurimit të Çeçenisë, Apt Alaudinov, i cili është edhe komandant i njësisë speciale Akhmat, Kadyrov thotë se komanda ukrainase dërgon detashmente ushtarësh në misione “pothuajse vetëvrasëse”.

“Unë respektoj popullin ukrainas dhe më vjen keq që disa nuk e kuptojnë se Perëndimi po i shfrytëzon ata.”
Kadyrov shkroi se ushtarët ukrainas po sulmojnë në mënyrë të pamatur pozicionet e tyre dhe se kjo është përsëritur “për të katërtën ditë”.

“Unë e respektoj popullin ukrainas dhe më vjen keq që disa ukrainas, duke mos kuptuar thelbin e asaj që po ndodh, lejojnë veten të shfrytëzohen nga Perëndimi. Nëse kjo vazhdon, do të çojë në pasoja të pakthyeshme për ukrainasit”, shkroi Kadyrov në Telegram. raporton TASS.

Kategoritë
BotaLajme