Ligjvënësit e ekstremit të djathtë largohen nga salla e parlamentit të Austrisë gjatë një fjalimi të Zelenskyt

Ligjvënësit nga Partia e Lirisë, pro-ruse, e së djathtës ekstreme u larguan nga dhoma e ulët e parlamentit të Austrisë të enjten gjatë një fjalimi të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

Arsyeja e një largimi të tillë, sipas tyre, ishte se një gjë e tillë “shkelte neutralitetin e Austrisë”, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Zelensky iu drejtua dhomës përmes lidhjes video, duke falënderuar Austrinë për ndihmën e saj humanitare dhe ndihmën me projekte të tilla si pastrimi i minave tokësore.

Austria thotë se neutraliteti i saj e pengon atë nga përfshirja ushtarake në konflikt dhe ndërsa ajo mbështet politikisht Ukrainën, ajo nuk mund t’i dërgojë armë në luftën e saj kundër pushtimit rus.

Partia e Lirisë (FPO) kishte paralajmëruar ditë më parë se do të mbante një formë proteste kundër fjalimit të Zelensky.

“Është e trishtueshme që FPO është e vetmja parti në parlament që e merr seriozisht neutralitetin tonë të përhershëm”, citohet të ketë thënë në një deklaratë të martën kreu i FPO, Herbert Kickl.

Ligjvënësit që dolën nga dhoma lanë pankarta të vogla në tavolinat e tyre me logon e partisë dhe ose “Vend për neutralitet” ose “Vend për paqen”.

Nga pesë partitë në parlament, FPO ka numrin e tretë më të madh të vendeve në dhomën e ulët.

Ajo aktualisht ka një epërsi të lehtë në sondazhet e opinionit ndaj socialdemokratëve të opozitës dhe konservatorëve të kancelarit Karl Nehammer, të cilët qeverisin në koalicion me të Gjelbërit e krahut të majtë.

Kategoritë
BotaLajme