Livakoviç i vuri flakën Twitterit. “Portieri më i mirë në turne”, “Njeriu është muri”, “Bllokim”

DOMINIK LIVAKOVIÇ luajti 90 minuta të pabesueshme kundër Brazilit në çerekfinalen e Kupës së Botës, të cilën Kroacia e fitoi 4:2 me penallti, pasi rezultati i Polonisë ishte 1:1 pas 120 minutash. Brazili kaloi në epërsi me golin e Neymar në minutën e 105-të dhe Kroacia barazoi në të 117-ën me Petković. Portieri i Dinamos bëri tetë pritje dhe ua mohoi brazilianëve tre raste të pastra. Në minutën e 47-të shpëtoi një autogol të mundshëm të Guardiolës, në sulmin e radhës shpëtoi edhe Vinicius-in dhe në minutën e 55-të shpëtoi një goditje nga Neymar.

Mbrojti gjithçka kundër brazilianëve
Brazili e pati rastin më të mirë në minutën e 66-të, kur Paqueta ishte në gjuajtje, por Livakoviç u pozicionua shkëlqyeshëm dhe e shpëtoi. Në të 76-ën, Neymar depërtoi në krahun e majtë dhe pati një rast të madh, por Livaković hyri në gjuajtjen e tij në kohë dhe shpëtoi një gol të sigurt me gju.

Në ato 90 minuta, Livaković bëri tetë pritje, tre më shumë se Alisson në të gjithë turneun dhe loja e tij e shkëlqyer nuk kaloi pa u vënë re nga përdoruesit e rrjeteve sociale, të cilët nuk mund të mos mahniteshin nga portieri kroat.

“Ai është portieri më i mirë në këtë turne”, ka qenë një nga komentet, ndërsa një përdorues tjetër ka postuar një foto të murit dhe ka shkruar: “Ky është Dominik Livakovic tani”.

“Njeriu është në të gjithë fushën,” raportoi Bleacher Report, dhe Daily Mirror raportoi: “Dominik Livaković mbron GJITHÇKA.” “Ky është një bllokim,” njoftoi Bleacher Report në një postim të mëvonshëm.

Kategoritë
Sport