Lojtarët australianë u ndaluan të shqiptojnë dy fjalë përpara ndeshjes kundër Francës

Trajneri i Kombëtares Australiane, Graham Arnold, i ka ndaluar lojtarët e tij të përdorin fjalë disfatuese dhe nuk do ta përmendë me emër Francën e peshave të rënda përpara ndeshjes së tyre hapëse të Kupës së Botës kundër kampionëve në fuqi.

“Unë e ndalova fjalën “i lodhur” dhe e ndalova fjalën “në dhimbje”, zbuloi Arnold ndërsa tronditi botën në stadiumin Al-Janoub me pamjen e tij anësore.

“Është Kupa e Botës, nuk ka gjë të tillë si të jesh i lodhur pas një loje ose i lodhur ose të kesh pak dhimbje dhe ngurtësi: ngrihu shpejt dhe vazhdo me të,” u tha gazetarëve një Arnold i hapur përpara ndeshjes në të cilën skuadra e tij u etiketuan si të dobët.

Franca është favorit i qartë përpara duelit në Grupin D, pavarësisht mungesës së fituesit të Topit të Artë, Karim Benzema, mesfushorëve Paul Pogba dhe N’Golo Kante, si dhe portierit Presnel Kimpembe. Ata janë të gjithë të plagosur.

Superyjet Kylian Mbappe dhe Antoine Griezmann duken si rivalët më të rrezikshëm të Australisë, por mos prisni që njerëzit e Arnold të frikësohen kur rreshtohen kundër kampionëve në fuqi.

Kategoritë
Sport