Lojtari për të cilin ndoshta nuk keni dëgjuar ishte i treti më i paguar, pas Messit dhe Ronaldos

Yjet më të mëdhenj të futbollit sot fitojnë shumë para dhe situata ndryshon nga dita në ditë dhe deri para disa vitesh në krye të listës ishte një futbollist që vështirë se kishte dëgjuar.

Pikërisht 10 vjet më parë, argjentinasi Dario Conca ishte futbollisti i tretë më i paguar në botë, menjëherë pas Cristiano Ronaldos dhe Lionel Messit, të cilët më pas drejtuan betejat epike në derbin e Real Madridit dhe Barhttps:celonës.

Në vitin 2011, Conca luajti për Fluminense dhe fitoi kampionatin brazilian. Më parë, ai ishte lojtari më i mirë i Serie A braziliane në 2009 dhe 2010. Një sërë klubesh të famshme ishin të interesuara për shërbimet e tij, por ai zgjodhi paratë në vend të një karriere më të mirë.

Në vend të Evropës, ai u transferua në Superligën Kineze dhe luajti për Guangzhou Evergrande. Klubi kinez ndau një rekord të atëhershëm 10 milionë dollarë, që u bë transferimi më i madh në futbollin kinez.

Por gjëja më interesante është paga. Conca fitonte 170 mijë paund në javë, që mjaftonin për futbollistin e tretë më të paguar në botë, menjëherë pas Ronaldos dhe Messit.
Kontrata e Conca ishte një nga të parat e mëdha në futbollin kinez dhe rruga e tij u ndoq nga yje të shumtë evropianë dhe amerikano-jugorë që shkuan në Kinë për vite me radhë dhe fituan para të pabesueshme.

Argjentinasi ishte mjaft i mirë në Guangzhou ku shënoi 54 gola në 99 paraqitje. Ai luajti në atë klub për tre vite, por i shkaktoi edhe probleme të shumta, ndaj u suspendua me nëntë ndeshje pasi reagoi ashpër ndaj vendimit të trajnerit për ta zëvendësuar gjatë lojës.

Conca nuk ka luajtur kurrë në Evropë. Pas Kinës, ai u kthye në Brazil, dhe më pas udhëtoi përsëri në Azi. Ai e mbylli karrierën e tij në vitin 2019 në fanellën e American Bold.

Kategoritë
Sport