Luani nga kopshti zoologjik në Kinë është hit për shkak të flokëve të tij të pazakontë

Kur vizitoni kopshtet zoologjike, tërheqja kryesore midis të vegjëlve është luani. Me manet e tyre të harlisur dhe pamjet mahnitëse, mbretërit e xhunglës janë gjithmonë një pamje për t’u parë. Mirëpo, njëri prej tyre tashmë ka tërhequr vëmendjen për arsye krejtësisht të ndryshme.

Një luan në kopshtin zoologjik Guanngzhou në Kinë për shkak të flokëve të tij të pazakontë – balluke, është tema kryesore në rrjetet sociale këto ditë dhe shumë, duke menduar se ai ka një prerje flokësh, pyesin veten se kush e lejoi këtë kafshë madhështore të dukej sikur dikush po bënte shaka me të. .

Një foto e një luani të quajtur Hang Hang u shpërnda nga një vizitor i kopshtit zoologjik dhe më pas u përhap si flakë në internet.

E ndërsa disa u emocionuan me këtë skenë, të tjerë, si zakonisht, bënë shaka, e disa u zemëruan nga fakti që dikush në kopshtin zoologjik e bëri diçka të tillë.

Në komente, njerëzit kanë vërejtur se “fytyra e luanit tregon se ai nuk është i lumtur”, se “duket i turpëruar” dhe se ata që e kanë bërë këtë “duhet të kenë turp” sepse “nuk është normale”.
Menjëherë më pas, ata erdhën edhe nga kopshti zoologjik i Guangzhou, duke mohuar se i kishin prekur mane dhe se fajtori më i mundshëm ishte “lagështia e lartë, e cila shkakton fryrjen e krivesë së luanit”.

“Nuk ka asnjë program parukerie në kopshtin zoologjik dhe ne nuk guxojmë t’i presim flokët e luanit. Mund të thuhet se ai e ka ‘dizenjuar’ vetë prerjen e flokëve”, shkruan Global Times.

Ata vetë ndanë një foto të një kafshe të gjetur në kopshtin e tyre zoologjik me fjalët: “Edhe pse ndryshova modelin tim, unë jam akoma djali më i pashëm që ekziston. Nxitoni të më shihni në kopshtin zoologjik të Guangzhou”.

Fama e sapo fituar e luanit ka hedhur dritë edhe mbi ADN-në e tij, pasi Hang Hang është pjesë e një nëngrupi të rrallë të luanit të bardhë.

Luanët e bardhë marrin ngjyrën e tyre të pazakontë nga një gjen recesiv, i cili mund të gjendet edhe te tigrat e bardhë, dhe ata janë shumë të rrallë në natyrë dhe kryesisht mund të shihen vetëm në vende si ky.

Kategoritë
Të ndryshme