Lufta në Ukrainë: Raketat goditën qendrën tregtare me mbi 1000 njerëz brenda

Një sulm raketor ka goditur një qendër tregtare me mbi 1000 civilë brenda në qytetin ukrainas të Kremenchuk, ka thënë presidenti Volodymyr Zelenskyy.

“Qendra tregtare është në flakë, zjarrfikësit po përpiqen të shuajnë zjarrin, numri i viktimave është i pamundur të imagjinohet”, tha lideri i Ukrainës në Telegram.

Pamjet në mediat sociale treguan një numër të madh njerëzish jashtë ndërsa ndërtesa digjej. Kryetari i bashkisë së qytetit Vitaliy Meletskiy tha se greva kishte shkaktuar vdekje dhe lëndime, por nuk dha shifra.

Kremenchuk është vendi i rafinerisë më të madhe të naftës në Ukrainë. Qyteti industrial kishte një popullsi prej 217,000 banorësh përpara pushtimit të Rusisë në shkurt.

Kategoritë
LajmeVendi