Luftanija e parë turke u ankorua në Izrael pas më shumë se një dekade

Një anije luftarake turke u ankorua në Izrael gjatë fundjavës për herë të parë që nga viti 2010, mes përmirësimit të lidhjeve midis dy vendeve, thanë zyrtarët dhe dëshmitarët të dielën.

Fregata TCG Kemalreis u ankorua të dielën në portin verior të Haifa, selia e Marinës izraelite, raportuan gazetarët e AFP.

Një zëdhënës ushtarak izraelit tha se anija luftarake po ndalonte si pjesë e “aktiviteteve të NATO-s”, ndërsa në Ankara, Ministria e Mbrojtjes turke tha se fregata do të qëndronte në portin e Haifa deri më 6 shtator.

Pas muajsh “shkrirje” diplomatike të marrëdhënieve, Izraeli dhe Turqia njoftuan më 17 gusht rivendosjen e plotë të marrëdhënieve dhe kthimin e ambasadorëve në të dy vendet.

Marrëdhëniet u ngrinë në vitin 2010 kur 10 civilë u vranë pas një sulmi izraelit në anijen turke Mavi Marmara, pjesë e një flotilje që përpiqej të çante bllokadën izraelite duke dërguar ndihma në Gaza. Që atëherë, asnjë anije luftarake turke nuk është ankoruar në Izrael.

Kategoritë
BotaLajme