Macron njofton fundin e misionit antiterrorist në Afrikën Perëndimore

Në një fjalim në qytetin francez Toulon, Macron tha se Franca nuk po e braktis luftën kundër terrorizmit në Sahel, por një strategji e re do të përpunohet me partnerët afrikanë

Presidenti francez Emmanuel Macron njoftoi përfundimin e misionit gati dhjetëvjeçar antiterrorist “Barkhane” në Afrikë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Operacioni “Barkhane” nuk ishte operacional që nga shkurti pasi Franca njoftoi tërheqjen e saj ushtarake nga Mali. Trupat e fundit franceze u larguan nga baza e tyre në qytetin Gao më 15 gusht.

Tensione u ngritën midis Malit dhe Francës dhe aleatëve evropianë pas raportimeve se junta kalimtare në Mali vendosi kontraktorë ushtarakë privatë nga Grupi Wagner i mbështetur nga Rusia.

Në një fjalim në qytetin francez Toulon, Macron tha se Franca nuk po e braktis luftën kundër terrorizmit në Sahel, por një strategji e re do të përpunohet me partnerët afrikanë.

“Kam vendosur në koordinim me partnerët tanë, të zyrtarizoj përfundimin e operacionit ‘Barkhane’, si pasojë e asaj që kemi përjetuar në muajt e fundit”, tha ai.

“Mbështetja jonë ushtarake për vendet afrikane në rajon do të vazhdojë, por sipas parimeve të reja që kemi përcaktuar me ta”, tha Macron.

Angazhimi ynë së bashku me partnerët tanë në Afrikë tani duhet të fokusohet në bashkëpunimin logjistik dhe mbështetjen për ushtritë e tyre, shtoi ai.

“Në thelb, partneriteti ynë ka kuptim vetëm nëse është një partneritet i vërtetë që u përgjigjet nevojave eksplicite që vijnë nga ushtritë afrikane dhe nëse plotëson partneritetet ekonomike, politike dhe administrative në këto vende”, tha presidenti francez.

Macron tha se janë planifikuar shkëmbime me kombet afrikane dhe organizatat rajonale në ditët në vijim për ndryshimin e statusit, formatit dhe misionit të bazave franceze në Afrikë.

“Ndërhyrjet tona duhet të kufizohen më mirë në kohë dhe që në fillim. Ne nuk duam të mbetemi të angazhuar për një kohë të pakufizuar në operacionet e jashtme”, tha ai.

Misioni u nis në vitin 2013 për të frenuar një kryengritjet në Mali të lidhura me grupet terroriste Al-Kaeda dhe DEASH që kanë shkaktuar dëme në zonën trikufitare. Nigeri, Çadi, Burkina Faso dhe Mauritania ishin vendet e tjera në partneritet.

Të paktën 5.500 trupa franceze morën pjesë në operacionin “Barkhane” në kulmin e tij.

Kategoritë
BotaLajme