Manchester United kaloi në finalen e Kupës me 5:0 në total

Lojtarët e Manchester United mposhtën 2:0 Nottingham Forest dhe kështu kaluan në finalen e Kupës së Ligës me rezultat të përgjithshëm 5:0.

United nuk pati probleme të mëdha për të konfirmuar plasmanin, i cili pothuajse u vendos pas ndeshjes së parë dhe 0:3 në Nottingham. Megjithatë, trajneri Erik ten Haag ka nxjerrë një skuadër mjaft të fortë, pavarësisht rezultatit të ndeshjes së parë.

Në pjesën e parë nuk pati gola dhe më pas United zgjidhi çështjen e fituesit në dy minuta.

Në minutën e 73-të Anthony Martial shënoi dhe vetëm tre minuta më vonë Fred shënoi për finalen 2:0 dhe një vend në finalen e Kupës së Ligës me një rezultat mjaft bindës.

Kështu e fituam derbin mes dy United në finale. Edhe pse Kupa e Ligës konsiderohet “më pak e rëndësishme” në Angli, këtë vit na pret një finale fantastike.

Në duelin për trofeun do të shohim Newcastle United kundër Manchester United. Newcastle e ka pritur trofeun që në vitin 1955, ndërsa United nuk e ka fituar trofeun për gjashtë vjet, që është një thatësirë ​​e madhe për një gjigant të tillë futbolli.

Rezultati dhe golashënuesit:

Manchester United – Nottingham Forest 2:0 (Martial 73′, Fred 76′)

Kategoritë
Sport