Marina e Koresë së Jugut dhe ajo e SHBA-së nisin një tjetër stërvitje të përbashkët detare

Një aeroplanmbajtëse amerikane me energji bërthamore po merr pjesë gjithashtu në stërvitje, e cila është kthyer në ujërat e Koresë së Jugut pasi tensionet në Gadishullin Korean janë rritur pas lëshimeve të fundit të raketave nga Koreja e Veriut.

Marina e Koresë së Jugut dhe ajo e SHBA-së filluan një tjetër stërvitje të kombinuar dyditore të manovrimit detar në ujërat e vendit të Azisë Lindore sot, njoftuan mediat lokale.

Një aeroplanmbajtëse amerikane me energji bërthamore po merr pjesë gjithashtu në stërvitje, e cila është kthyer në ujërat e Koresë së Jugut pasi tensionet në Gadishullin Korean janë rritur pas lëshimeve të fundit të raketave nga ana e Koresë së Veriut.

“Marinat e aleatëve nisën stërvitjet dyditore të manovrimit detar në ujërat ndërkombëtare të Detit Lindor me një plan për të organizuar më vonë operacione për të shoqëruar USS Ronald Reagan deri në ujërat në juglindje të ishullit jugor Jeju”, tha Agjencia e Lajmeve Yonhap, duke cituar deklaratën e Shefit të Shtabit të Përbashkët (JCS).

Koreja e Jugut ka vendosur shkatërruesin Munmu the Great dhe fregatën Donghae për stërvitje, ndërsa SHBA-ja aeroplanmbajtësen USS Chancellorsville, një kryqëzor me raketa të drejtuara të klasit Ticonderoga; dhe USS Barry, shkatërrues i raketave të drejtuara të klasit Arleigh Burke, njoftohet më tej.

Stërvitjet e fundit të përbashkëta filluan një ditë pasi 12 avionë luftarakë të Koresë së Veriut fluturuan në formacion, siç dukej për një stërvitje zjarri ajër-tokë. Ky ishte një reagim i ashpër ndaj stërvitjeve të fundit ushtarake midis Koresë së Jugut dhe SHBA-së, sipas medias.

Si përgjigje, rreth 30 avionë luftarakë të Koresë së Jugut gjithashtu u ngritën në qiell.

Koreja e Veriut, nga ana tjetër, dënoi rivendosjen e aeroplanmbajtëses amerikane me energji bërthamore në ujërat e Koresë së Jugut dhe e quajti këtë “kërcënim serioz për stabilitetin e situatës në gadishullin korean”.

Ndërkohë, presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol gjithashtu ka folur në telefon me kryeministrin japonez Fumio Kishida të enjten dhe ka rënë dakord t’i përgjigjet me vendosmëri provokimeve bërthamore dhe raketore të Veriut përmes bashkëpunimit të ngushtë trepalësh midis vendeve të tyre dhe SHBA-së, njoftoi Yonhap.

“Ne ndamë mirëkuptimin se nëse marrëdhëniet midis Koresë së Jugut dhe Japonisë kthehen në kohët e mira të së kaluarës në një datë të hershme dhe shkëmbimet midis bizneseve dhe midis njerëzve tanë bëhen të mira, do të jetë një ndihmë e madhe për ekonomitë e dy vendeve”, ka thënë Yoon.

Të mërkurën, ushtria e Koresë së Jugut tha se SHBA-ja do të ridislokojë aeroplanmbajtësen e saj me energji bërthamore në ujërat e Koresë së Jugut pas lëshimit të një rakete balistike nga Koreja e Veriut.

Tensionet në gadishull u rritën në vitin 2020, kur Koreja e Veriut sulmoi dhe hodhi në erë zyrën e ndërlidhjes ndërkoreane përgjatë kufirit. Seuli është kërcënuar me përgjigje të fortë nëse Pheniani “përkeqëson më tej situatën”.

Megjithatë, tensionet u rritën më tej vitin e kaluar kur Seuli dhe Pheniani nisën stërvitjet ushtarake për të treguar fuqinë e tyre.

Kategoritë
BotaLajme