Marina ruse mori një nëndetëse të “Ditës së Kijametit”, do të pajiset me një silur të madh Poseidon

Kantieri i anijeve Sevmash, i cili është më i madhi në Rusi, ka konfirmuar se i ka dorëzuar Marinës Ruse nëndetësen më të madhe në botë.

Bëhet fjalë për një nëndetëse me emrin Belgorod, e cila sipas autoriteteve dhe kantiereve ruse do të përdoret për qëllime kërkimore, por ekspertët pohojnë se qëllimi i saj i vërtetë është spiunazhi dhe lëshimi i armëve bërthamore, gjë që e bën atë një “nëndetëse të ditës së botës”.

Rusia lëshoi ​​raketa hipersonike vitin e kaluar, ndërsa SHBA-të përjetuan një sërë dështimesh në këtë fushë. Në të njëjtën kohë, rusët konfirmuan se droni i tyre luftarak pa pilot ka hyrë në fazën e prototipit dhe po përgatitet për fluturimin e tij të parë.

Edhe pse një nëndetëse e re dhe e madhe mund të mos tingëllojë si një hap i madh përpara, Belgorod tërheq vëmendjen jo vetëm me madhësinë e saj, por edhe me atë që mund të “paketojë” brenda brendësisë së saj.

Kjo nëndetëse bazohet në nëndetëset e klasit Oscar II që Rusia po pajis me raketa të drejtuara. Belgorod është 184 metra e gjatë, që do të thotë se është më e gjatë se nëndetësja amerikane e klasës Ohio, e cila është 171 metra e gjatë. Belgorod më parë pritej të dorëzohej në vitin 2020, por testimi u vonua për shkak të pandemisë së koronavirusit, kështu që Marina Ruse e mori atë vetëm këtë muaj.

Fotot e nëndetëses që janë publikuar deri më tani kanë treguar kryesisht pjesën e pasme, ndërsa pjesa e përparme e anijes mbetet mister. Ekspertët besojnë se nëndetësja më e madhe në botë është projektuar posaçërisht për të mbajtur torpedon më të madh në botë të quajtur Poseidon.

Informacioni rreth armës është kryesisht sekret, por besohet se Poseidoni është 20 deri në 30 herë më i madh se një silur konvencional dhe ka aftësinë të “kalojë” vjedhurazi pranë rojes bregdetare duke udhëtuar përgjatë shtratit të detit për qindra kilometra.

Zhvillimi i Poseidonit është ende në vazhdim dhe dihet se ai do të jetë në gjendje të mbajë një kokë bërthamore të aftë, siç tha politikani amerikan Christopher A. Ford për CNN në vitin 2020, “të zhysë qytetet bregdetare amerikane me një cunami radioaktiv”.

Nëndetësja e “Ditës së Kijametit” mund të mbajë gjashtë deri në tetë silurë të tillë kur të jetë gati në vitin 2027.

Belgorod pritet të jetë e para nga katër nëndetëset e ndërtuara nga Rusia, secila prej të cilave do të jetë në gjendje të mbajë silurët Poseidon. Ndërsa vendet e tjera nuk do të ndërtojnë nëndetëse më të mëdha, ata patjetër do të punojnë për t’i kundërshtuar ato, duke çuar në një “lojë mace dhe miu” kur marina e SHBA dhe e Mbretërisë së Bashkuar bashkojnë forcat për të gjuajtur nëndetëset ruse.

Kjo mund të çojë në një luftë të re të ftohtë në Arktik, Atlantikun e Veriut dhe Paqësorin e Veriut, ku Rusia synon të vendosë nëndetëset e saj të reja të mëdha.

Nëndetësja do të udhëhiqet nga anëtarë të Marinës Ruse, por do të funksionojë nën GUGI, drejtoria kryesore e Organizatës së Kërkimeve të Detit të Thellë.

Rusia ka thënë se planifikon të përdorë Belgorodin për “ekspeditat shkencore dhe operacionet e shpëtimit në zonat më të largëta të oqeaneve të botës”. Kjo nëndetëse e madhe do të pajiset edhe me nëndetëse miniaturë.

Kategoritë
BotaLajme