“Maroku është grabitur. Ku është VAR?: Bota e futbollit është tronditur nga vendimi i arbitrit

Ata ende nuk mund të kalojnë një moment.

Ai do të ankohet gjatë në Marok për shansin e humbur në gjysmëfinale të Botërorit ndaj Francës (2:0 për “trikolorët”), e sidomos për një situatë.

Ishte minuta e 27-të kur gjyqtari meksikan, Cesar Arturo Ramos, vendosi t’i jepte karton të verdhë Sofian Bufalo-s për një faull ndaj Teo Hernandez.

Ky vendim ishte, për ta thënë më butë, i diskutueshëm dhe i diskutueshëm. Hernandez e shtyu topin me këmbën e majtë, por më pas humbi kontrollin, ndaj me të djathtën rrëzoi marokenin. VAR nuk ka reaguar, arbitri nuk e ka parë videon me lëvizje të ngadalta.

Fansat në rrjetet sociale ishin të indinjuar nga ky moment.

Pasoi një reagim orteku dhe stuhia nuk u qetësua për gati 12 orë pas përfundimit të ndeshjes.

“Hernandez humbi kontrollin e topit, rrëzoi një kundërshtar dhe Boufal mori një të verdhë?”

“A nuk është ky një penallti për Marokun? Çfarë vendimi i çuditshëm”.

“Penallti e pastër, duke grabitur Marokun. Ku është VAR?”

Këto ishin komentet më të shpeshta nga fansat dhe stuhia nuk u shua. Dhe ESPN vuri në dukje këtë moment që mund të kishte ndryshuar plotësisht finalen.

Në BeIN Sports TV u shfaq edhe një specialist arbitri.

“Dy penallti të pastra nuk iu dhanë Marokut në pjesën e parë. Faulli inekzistent i Buffalo-s ndaj Hernandez dhe Chuamena duke rrëmbyer Amalah.”

Kategoritë
Sport