Masakra nga policia Spanjole të paktën 37 refugjatë vdiqën

Mijëra refugjatë që kërkonin strehim në Evropë nga 20 kilometra territor spanjoll në Marok u plagosën nga zjarri i hapur nga policia spanjolle dhe marokene. Të paktën 37 refugjatë vdiqën.

Melilla, një territor spanjoll me statusin e një krahine autonome në Afrikën e Veriut, ka qenë dëshmitare e një krimi kundër njerëzimit.

Mijëra emigrantë që donin të kërkonin azil nga Spanja duke kaluar Melilla, e cila ka një kufi 20 kilometra me Marokun, u dyndën drejt kufirit.

Pas fluksit të emigrantëve që çoi në katastrofë, policia marokene dhe ajo spanjolle u bashkuan dhe hapën zjarr në mënyrë të rastësishme mbi më shumë se 2000 emigrantë.

Më shumë se 37 emigrantë vdiqën

Ndërkohë që u konstatua se në zjarrin e hapur nga policia humbën jetën më shumë se 37 emigrantë, qindra emigrantë u plagosën rëndë.

Ata hapën zjarr dhe hodhën

Në pamjet nga rajoni shihet se emigrantët janë grumbulluar njëri mbi tjetrin me plagë nga policia në vijën kufitare.

Vazhdon brutaliteti policor

Ndërkohë që një grup emigrantësh arrijnë të kalojnë kufirin, shumë prej tyre vazhdojnë të jenë objekt i dhunës nga policia kufitare.

Kategoritë
BotaLajme